28.10.2021 19:46

Nezabudnite na zmenu času

Zdravie a krása – Zdravé bývanie

 

Už v tento víkend nás čaká opäť zmena z letného času na zimný. V nedeľu skoro ráno si hodiny si nastavíme o hodinu späť, z 3:00 na 2:00 (SEČ). Letná podoba času (SELČ) sa cez víkend vráti do pôvodnej polohy a bude zase plnokrvným stredoeurópskym časom (SEČ) podľa reálnych astronomických parametrov.

Aké ráno nás čaká v nedeľu? Dostaneme malý darček, lebo si budeme môcť pospať o celú hodinku dlhšie. Večer však už budeme prežívať menšie sklamanie. A ešte pár dní potrvá, kým si zvykneme, že je o celú hodinu skôr tma. Bude si to žiadať trochu optimizmu do života, mnohých tak náhle skrátenie dňa dokáže poriadne rozhádzať. Týmito argumentmi operujú všetci aj kritici zmeny času. Upozorňujú na porušený biorytmus ľudí a tiež komplikácie v súvislosti s cestovaním a komunikáciou medzi krajinami. Naopak zástancovia tejto stratégie hovoria o efektívnejšom využívaní denného svetla a dokonca o menšom počte dopravných nehôd v letnom období, keď je súmrak posunutý na čas so zníženou frekvenciou na cestách.

 

Pár historických faktov

  • Myšlienkou zmeny času v súvislosti so šetrením energie sa zaoberal už americký spisovateľ a vynálezca Benjamin Franklin v roku 1787.
  • Do praxe začali letný čas od roku 1916 zavádzať viaceré krajiny ako Švédsko, Rakúsko, Nemecko, Rusko i USA.
  • V Československu ho občas poznali už v 40-ych rokoch, ale pravidelne sa dostal na program roka až v roku 1979.
  • Od roku 1996 sa ustálili hraničné dátumy letného času na posledný marcový a októbrový víkend.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.everystockphoto.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada