21.10.2015 18:37

Nevzdávajú boj s rakovinou

Aktuality

 

Rakovina je choroba, ktorá zasiahne najprv pacienta, ale napokon celú jeho rodinu. Neľahká situácia, ktorá prináša okrem zdravotných aj ďalšie problémy. Treba si preto asi častejšie pripomínať riziká onkologického ochorenia a byť viac otvorený pozitívnym zmenám v životnom štýle ako účinnej prevencii, ktorej bol venovaný aj Týždeň proti rakovine.

V tomto týždni oslovilo verejnosť viacero akcií. Napríklad Liga proti rakovine zorganizovala v rámci jesennej kampane Deň jabĺk. Ovocný symbol zdravia rozdávali dobrovoľníci v obchodných centrách, aby tak návštevníkov upozornili na dôležitosť zdravej životosprávy. Zároveň sa v rôznych mestách zorganizovali prednášky a viaceré akcie s hlavnou témou onkologická výchova v spolupráci so školami na celom území Slovenska. Súčasťou Týždňa proti rakovine boli aj športové a kultúrne podujatia.

Liečba umením..

... je už overený spôsob, ktorý pomáha pacientom prekonávať ťažké obdobia. Výtvarnou tvorbou a ručnými prácami si robia radosť a vyjadrujú aj vnútorné pocity, často smútok a obavy. Svojím príspevkom sa k celoeurópskej akcii Breast Health Day, venovanej prevencii onkologických ochorení prsníka, pridalo aj Preventívne centrum Onkologického ústavu sv. Alžbety. Zorganizovalo výstavu Sme úžasní, na ktorej svoje práce prezentovali viaceré autorky. Či už  obrazy Silvie Baranyaiovej, maľby Jany Bertovej alebo výtvarné dielka Gabriely Vážnej. A potešil a j pohľad na ručné práce, najmä čipky, obrázky vytvorené z prúžkov papiera a vianočné ozdoby. Nezvyčajná výstava ako dôkaz talentu i ochoty vyjadriť svoje pocity potrvá až do 10. decembra.

Deti si skočili..

... žabáka pre zdravie. Hravosť je deťom daná a často veľmi inšpiratívna. Preto ich pomknúť v rámci týždňa prevencie rakoviny k pohybu takýmto motivačným prvkom bol výborný nápad. Skoky v štýle žabky pozná a zvládne asi každý, nepotrebuje trénera, a navyše spáli zopár prebytočných kalórií. Spontánna aktivita je spojená so súťažou. Liky na videá so snaživými „žabákmi“ rozhodnú, kto získa zdravý balíček. Preskákať k víťazstvu majú záujemcovia šancu až do 9. novembra.

A dospelí mali tiež príležitosť pre pohyb. V športovej hale v Lučenci sa uskutočnila novinka jesennej protirakovinovej kampane – OnkOlympiáda, na ktorej súťažili onkologickí pacienti. Štyri športové disciplíny - boccia, stolný tenis, basketbal a futbal preverili ich energiu a chuť víťaziť nielen nad chorobou ale aj nad svojimi súpermi v priateľskom zápolení.

Poznámka:

Boj s rakovinou nevzdávajú v prvom rade pacienti a ich lekári, ale nevzdávajú ho aj mnohí dobrovoľníci, ktorí svojím vlastným spôsobom, rôznymi aktivitami i pomocou, upozorňujú na tento zdravotný problém.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: archív

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada