08.02.2023 16:36

Nepodceňujme problém s tuberkulózou

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

V posledných mesiacoch sa sporadicky objavujú správy o výskyte tuberkulózy na Slovensku, choroby, ktorá v predstave mnohých patrí už do histórie. Nie je to, žiaľ, reálna predstava. Zďaleka nie všetky krajiny disponujú kvalitným diagnostickým a informačným systémom, vďaka ktorému majú zdravotníci viaceré závažné infekčné ochorenia pod kontrolou. A pretože v súčasnosti sa k nám dostávajú  neraz nelegálni imigranti aj z krajín, ktoré nenapĺňajú kritéria celoplošnej evidencie pacientov či povinného očkovania detí, niektoré závažné choroby z minulosti sa objavujú aj v našom regióne. K prenosu nákazy prispieva aj obrovský pohyb populácie naprieč všetkými kontinentmi.

Tuberkulózu nepoznáme len z medzivojnových románov predošlého storočia, kedy ju spoločnosť charakterizovala ako chorobu chudobných. Môžeme sa ňou nakaziť aj v súčasnosti, napríklad počas transatlantického letu v lietadle. Na rozdiel od minulosti je však vo väčšine prípadov liečiteľná. Ide o vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré sa najčastejšie šíri vzduchom pri kontakte s infikovaným človekom. Stačí niekoľkohodinový pobyt s nositeľom infekcie v uzavretej miestnosti.

 

Nezasiahne iba pľúca

Ak sa baktérie tuberkulózy dostanú do organizmu, aj pri primárnej infekcii môžu byť symptómy nenápadné a najmä zdraví jedinci potom ochorenie prekonajú bez príznakov. Poškodené lokality pľúc sa následne spontánne vyhoja a zvápenatejú. Takýto človek je však už rizikovým. V neskoršom období života môžu byť jeho čiastočne poškodené pľúca málo odolné voči rakovine alebo chronickej obštrukčnej choroby pľúc, častého problému fajčiarov.

Komplikáciou býva aj sekundárna tuberkulóza. Mykobaktérie vo vyhojených uzlinách môžu prežívať. V staršom veku, pod vplyvom užívania niektorých druhov liekov alebo počas priebehu inej choroby a tým oslabenia imunity môže dôjsť k ich reaktivácii, kedy sa dostanú do krvi. Prostredníctvom krvného obehu potom napádajú aj iné časti tela, napríklad obličky, kosti, srdce, lymfatické uzliny alebo kožu. K najťažším prípadom patrí tuberkulóza mozgových blán, ktorá končí často smrťou.

Často nenápadné príznaky

Príznaky tuberkulózy pľúc nie sú príliš nápadné. Človek zvyčajne trpí nechutenstvom, kašle, potí sa a má iba zvýšenú teplotu, neskôr stráca na hmotnosti. Mnohí toto vážne ochorenie prechodia, nechcú absentovať v práci, až začnú kašľať intenzívnejšie. V týchto týždňoch sú nebezpeční aj pre svoje okolie. Jediný človek môže nakaziť v tomto období desať až pätnásť ľudí. Ak kašeľ pretrváva viac ako mesiac či dva, mal by ošetrujúci lekár urobiť potrebné vyšetrenie. Ani v pokročilejších štádiách nemusí infikovaný človek vykašliavať krv. To je príznačné len pre päť percent pacientov. Tuberkulózu pomáha odhaliť röntgenový snímok a potvrdia ju bakteriologické testy vykašľaných sekrétov.

 

Priebeh neliečenej tuberkulózy

  • únava, znížená telesná i duševná výkonnosť
  • nechutenstvo
  • poruchy spánku
  • mierne zvýšená teplota
  • nočné potenie                                                                                                                                 
  • menší úbytok na hmotnosti
  • neskôr intenzívny kašeľ
  • masívne vykašliavanie sekrétov (niekedy aj krvi)
  • bolesť na hrudníku pri kašli i nádychu
  • šírenie nákazy do ďalších orgánov (mozog, srdce, kosti, obličky)

Podmienkou je prísna disciplína

Tuberkulóza nie je pre väčšinu prípadov žiadna tragická diagnóza. Ochorenie sa lieči kombináciou viacerých antituberkulotík. Prvé týždne sú pacienti hospitalizovaní, potom sa doliečujú štyri mesiace doma, u ťažších prípadov to trvá šesť až deväť mesiacov. Ideálnejšie však je, keď užívajú lieky pod dohľadom. Pretože mnohí po zlepšení stavu zlyhávajú v disciplíne a lieky neužívajú pravidelne.

 

Slovensko má nízky výskyt tuberkulózy

Najväčší výskyt tohto ochorenia tradične zaznamenáva India, Indonézia, Filipíny, Pakistan, Nigéria a Bangladéš. Naopak Nórsko sa môže pochváliť najpriaznivejšou. Rovnako Slovensko aj vďaka celoplošnému očkovaniu detí proti TBC od  roku 1953. Ročne evidujeme okolo 200 prípadov, dokonca v roku 2021 ich bolo len 137.

Napriek tomu sa každoročne evidujú aj prípady úmrtia na tuberkulózu. Najhoršiu štatistiku v súvislosti s tuberkulózou majú v Prešovskom kraji, najlepšiu v Bratislave. Dôvodom je aj suché a slnečné prostredie v hlavnom meste i celej južnej časti krajiny. A tiež veľké sídliská, s malými bytmi, ktoré neposkytujú priestor pre viacpočetné rodiny. Na východe, kde je zvykom žiť vo vlastných domoch, sa zvyšok rodiny denne stýka s najstaršími členmi, ktorí sú práve častým zdrojom nákazy. Štatistiku na východnom Slovensku zhoršujú aj rómske komunity, ktoré žijú v zlých podmienkach a zdraviu venujú minimálnu pozornosť.

K najrizikovejším skupinám patria bezdomovci, ktorí tvoria asi polovicu pneumologických diagnóz, či už zápalov pľúc a pohrudnice alebo samotnej tuberkulózy. Žijú neraz pri smetisku, bez akýchkoľvek hygienických návykov, trpia zimou, a zdravie si podlamujú zlou stravou či hladom, ale najmä alkoholom. V  oslabenom organizme sa potom ujme každý vírus či baktéria.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada