13.04.2013 13:31

Nech žije retro!

Harmónia – Ideálny priestor

 

Nostalgické návraty. Tak sa dajú špecifikovať snahy vtiahnuť staré štýly minulých desaťročí do súčasnosti. Platí to ako pre samotných tvorcov, tak aj pre nás konzumentov.

 

Každému sa asi zadrali pod kožu spomienky na predmety, ktoré patrili do nášho detstva. Pri pohľade na podobný dizajn ťažko zostať ľahostajným. Nástenné hodiny podobné tým dedkovým, čajový servis ako od mamy či rozprávková kniha s originálnymi ilustráciami, aká nechýbala v našej detskej izbičke, to všetko nás krásne pomkne do minulosti. A my sa nebránime. Naopak podobné príležitosti pokochať sa a zaspomínať si vítame. Aj preto sa dizajnéri vo svojej tvorbe vracajú k štýlom 50-ych či 70-ych rokov. Hoci zlé jazyky tvrdia, že je to čiastočne aj pre nedostatok invencie. Ale pravdou môže byť aj to, že tieto i ďalšie obdobia prinášali vždy nové a zároveň veľmi zaujímavé prvky, ktoré imponujú aj modernej dobe.

 

Autá i tapety

Recyklácia starých nápadov je v trende. Viaceré priemyselné sféry s týmito pocitmi kalkulujú a radi pri tvorbe nových výrobkov využívajú dizajnérske podnety z minulých období. Či už sú to návrhári karosérií automobilov alebo interiérového dizajnu. Hoci moderný interiér dokázal vždy absorbovať staré kreslo, historické zrkadlo či kryštálový luster ako zaujímavý artefakt na osvieženie a harmonizovanie prostredia. Dnes sa však ako kartové esá s obľubou vyťahujú minulé štýly a reštartujú sa do novej dynamickejšej podoby. Preto sa napríklad objavujú v súčasnom interiéri tapety s pestrými geometrickými vzormi á la 60-e roky, preto sa nábytok raz zaobľuje a nechýbajú mu nožičky a inokedy zase inklinuje skôr k hranatejším mohutným tvarom. A stále dokola, aj keď pri každom renovačnom pokuse nechýbajú ako čerstvý závan ani inovatívne prvky.

 

Módne trendy

Opakovanie módnych štýlov v obliekaní je už tradičnou barličkou pre mnohých návrhárov. Preto sa nám neraz pri návšteve butiku alebo sledovaní módnej prehliadky na niektorom z televíznych kanálov zdá, že to už tu raz bolo. Nie je to len pocit, ale fakt. Móda sa stále vracia a často v malých obmenách omieľa dokola tie isté prvky – či už charakter lodičkových opätkov, tvar kabeliek, vzor dezénov na letné šaty alebo strih nohavíc. A klasikou sú návraty štýlov ako etno, námornícky, safari či kvetinková romantika v pravidelných intervaloch a preferovanie krátkych či maxi dĺžok dámskych sukní.

 

Rádia v starom šate

Najnovšie sa inšpirujú zašlým imidžom aj tvorcovia najmodernejšej elektroniky. Retro štýl valcuje pulty predajní s rádiami a CD prehrávačmi. Dokonalú techniku zahmlievajú starosvetsky pôsobiace drevené vyrezávané skrinky, ktoré vzhľadom patria skôr do obdobia Voskovca a Wericha. A čo je sympatické, pribudlo aj pár gramofónov s najnovším elektronickým vybavením, ale s imidžom prístrojov 40-ych rokov. Konečne si výrobcovia spomenuli aj na zberateľov gramofónových platní z minulého storočia, ktoré sú často aj nosičmi kvalitnej hudby hodnej počúvania. Menšie MP3 prehrávače zase pripomínajú obdobie hippies, keď sa začiatkom 70-ych rokov nosili po ulici ako absolútna frajerina tranzistory. A na nové trendy reagujú aj výrobcovia spotrebnej techniky, napríklad chladničiek. Všetko sú to sympatické pokusy prepojiť minulosť s prítomnosťou a ozvláštniť súčasné trendy všetkým pekným a dizajnérsky dokonalým, čo kedy človek vymyslel.

 

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada