19.08.2016 11:02

Nech nám len dlho vydržia....

Varenie - Skladovanie

 

Spôsoby, ako zachovať hodnotu potravín čo najdlhšie, sú rôzne. Niekto radšej zavára, iný suší či zamrazuje, ďalší s chuťou údi. Ponúkame prehľadnú zostavu všetkých možných technológií, čo kedy človek vymyslel, keď si robil zásoby na horšie časy. 

Uloženie v komore alebo v pivnici – ideálnym priestorom na skladovanie potravín je suchá, chladnejšia a tmavá miestnosť, ktorej prostredie spomaľuje ich znehodnotenie. Pri vyššej teplote zelenina a ovocie vädne, syry strácajú chuť. Svetlo iniciuje rozklad tukov a olejov a ničí vitamíny.

Chladenie – uskladnenie v chladničke je najzaužívanejší spôsob, ako predĺžiť životnosť požívatín surových i tepelne spracovaných. Treba však dodržiavať zásady ukladania jednotlivých potravín do tých správnych poličiek a sektorov a nepreceňovať možnosti chladničky, pokaziť jedlo sa môže aj tu. 

Zmrazovanie – je spoľahlivým spôsobom uchovania potravín bez toho, aby sa ich výživová hodnota znížila. Uskladňovať v mrazničke môžeme rovnako surové potraviny ako tepelne pripravené jedlá. 

Zaváranie – je obľúbená forma uskladňovania potravín najmä pre ľudí, ktorí majú svoje záhradky alebo chovajú domáce zvieratá. Ide o vytvorenie vákua, ktoré zabráni dostať sa mikroorganizmom do vnútra. Preto plody ovocia a zeleniny uložené v zaváracích pohároch a zaliate sladkým alebo kyslým nálevom sa pri istej teplote musia sterilizovať v zaváracom hrnci alebo v rúre. Konzervovať takýmto spôsobom môžeme aj mäso a mäsové výrobky a tiež huby. Špeciálnou formou je tepelná úprava džemov, marmelád a rôsolov z rôznych druhov ovocia a následná sterilizácia a tiež príprava ovocných štiav, džúsov a sirupov. Podobne sa spracúvajú pretlaky a kečupy zo zeleniny, ale i zeleninové zmesi s množstvom korenín, ktoré sa najmä v orientálnej kuchyni podávajú ako prílohy k mäsu.

Nakladanie zeleniny v soli – je dosť jednoduchý spôsob, ako zachovať výživovú hodnotu potravín a ochrániť ich pred plesňou a procesom kvasenia. Hodí sa však len pre niektoré druhy, ako je koreňová zelenina, cesnak, kôpor, zeleninové vňate a zelená fazuľka. 

Kvasenie kapusty – patrí k typickým spôsobom uskladňovania tohto druhu hlúbovitej zeleniny a má priamu súvislosť aj s tradíciami slovenskej kuchyne, v ktorej kyslá kapusta bola základom mnohých jedál najmä v zimnom období. Zároveň bola bohatým zdrojom vitamínu C. 

Výroba vína – súvisí tiež s kvasením, v tomto prípade ovocia alebo ovocných muštov, pričom kvasinky premieňajú jednoduché cukry na alkohol a oxid uhličitý, vďaka čomu sa mušt mení na víno.

Sušenie - je prirodzená forma konzervácie, počas ktorej sa tkanivá ovocia, zeleniny, byliniek a húb zbavia vody, ideálneho prostredia pre hnilobné zárodky. Odparením vody sa aromatické i chuťové látky skoncentrujú, takže sušené potraviny majú o to výraznejšiu chuť. Dajú sa používať priamo v sušenej forme alebo sa môžu pred pridaním do jedla či pred varením namočiť na nejaký čas do vody. Nakrájané plody sušíme v špeciálnej sušičke, v rúre na plechu alebo len tak voľne na vzduchu na balkóne či v komore.

Údenie – patrí k najstarším spôsobom konzervovania mäsa a mäsových výrobkov. Vplyvom studeného dymu a prítomných fenolov i ďalších látok sa osolené mäso alebo klobásy ochutené soľou a koreninami zakonzervujú, čím sa zabráni množeniu hnilobných baktérií. Údiť sa dajú aj ryby a dokonca i syry. 

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada