14.02.2019 18:20

Nech je doma voňavo

Harmónia – Ideálny domov

 

Každá domácnosť má typickú vôňu. Súvisí s druhom jedál, ktoré sa zvyčajne varia, tiež s čistiacimi prostriedkami a kolínskou či parfumom, ktorí majitelia používajú. Ale  charakteristickú arómu môžeme ovplyvniť ešte viac. A nemáme teraz na mysli špeciálne osviežovače vzduchu, skôr prirodzenejšie zdroje.


 

Keď kraľuje príroda

Ak je niekto doma alergický na sprej, neostáva nič iné len vsadiť na dostatok izbových rastlín a zvoliť tie s výraznou vôňou, ako je eukalyptus alebo citrusový stromček. Kto preferuje práve tú poslednú vôňu, môže si povariť vo vode pár koliesok citróna alebo pomaranča. Nezanedbateľná nie je ani vôňa kvetov vo váze.

Charakteristickú arómu kuchyne získame zmesou sušených byliniek v košíčku na polici, kde by nemala chýbať materina dúška, majorán, saturejka, bazalka či šalvia. Ale postačia aj koreniny nasypané na tanieriku, ktoré občas premiešame rukou. Neodolateľný je rozdrvený klinček, nové korenie, pár bobkových listov a rozdrvená bazalka. A na okne môže tróniť kvetináč so zasadenou fialkou, ružou alebo hyacintom. Zdrojom prirodzenej vône sú aj rezané kvety vo váze, najmä konvalinky, ruže, tulipány, narcisy, ľalie, orgován a poľné kvety. Do spálne sa hodí skôr upokojujúca vôňa levandule a kamiliek. Usušené časti týchto rastlín vložíme do vrecka a uložíme do zásuviek s bielizňou. Špecialitou je zmes prírodných materiálov potpourri, ktorú ponúkajú drogérie a predajne orientované na nábytok a interiérové doplnky.

 

Odstránia nepríjemné pachy

Nevieme ani vetraním dostať z kuchyne výpary segedínskeho guláša alebo vyprážaných rezňov? Pomôže pomarančová kôra rozložená na linke alebo škorica, ktorú treba nechať zovrieť vo vode. Silné pachy po príprave jedál pomáhajú likvidovať aj aromatické bylinky, najmä bobkový list, rozmarín a oregano. Ani návšteva, ktorej sme nedokázali odmietnuť fajčenie v obývačke, nemusí byť problém. Puch cigaretového dymu absorbuje miska s octom alebo majorán nasypaný okolo horiacej sviečky. A pach čerstvej maľovky prerazí pár misiek s octom.  

 

Vonné sviečky a aromaterapia

  • Ak chceme rýchlo rozvoňať miestnosť, môžeme si zapáliť vonnú sviečku. Dnes už dostať množstvo druhov s rozličnými arómami, stačí si vybrať. Alternatívou sú aj vonné tyčinky pochádzajúce z Ázie. Nepoužívajú sa len na budhistické rituály, ale aj na prečistenie vzduchu v interiéri. Sú však silne aromatické, preto môžu spôsobiť bolesť hlavy a prípadne i nevoľnosť.
  • Obľúbenou sa stala aromaterapia, ktorá mení vône domova, ale vplýva aj na jej obyvateľov. Stačí keramická lampička, v ktorej kahančekom rozohrejeme pár kvapiek éterického oleja. Môže mať citrusovú vôňu, ale aj arómu mäty, levandule, ruže či drevín, ako je santal či céder. A majú aj liečivé účinky. Eukalyptový olej napríklad po ťažkom dní povzbudí, rozmarín podporí sústredenosť a harmanček upokojí a pripraví k spánku.
  • Vonnú esenciu môžeme pridať aj do vodného vysávača, ktorý nám pri upratovaní rozvonia všetky izby, alebo do naparovacej žehličky, takže príjemná vôňa sa dostane až do tkaniva bielizne.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada