28.09.2021 16:23

Ne jesennú túru s kvalitnou termoskou

Varenie – Rady z kuchyne

 

Kontaktu s prírodou sa neradi vzdávame, aj keď sa ochladí. Nechceme meniť životný štýl, ku ktorému patria aj výšľapy do lesa či prechádzky horským parkom s vrstvou popadaného lístia. A keď začne mráz zachádzať za nechty a trochu oziabať, dobre padne šálka horúceho čaju z termosky. Aké kritéria platia pri voľbe tej správnej?

  • Farba, vonkajší materiál s dezénom je vec vkusu a objem závisí od počtu turistov, ale v každom prípade si treba vyberať kvalitnú termosku, ktorú prezradia viacvrstvové izolačné steny v kombinácii s vákuom v priestore medzi vonkajším obalom a vnútornou nádobou, ktoré zlepšuje izolačné vlastnosti termosky. Termoska má vonkajšie puzdro vyrobené z nehrdzavejúcej ocele alebo z plastu a vnútornú nádobku zvyčajne zo skla s dvojitou stenou. Nevýhodou je jej krehkosť, môže sa rozbiť hneď pri prvom páde, preto sa vyrábajú už aj termosky s vnútornou vložkou z nehrdzavejúcej ocele, ktorá však má o niečo horšie izolačné vlastnosti.
  • Termoska sa musí sa dať dokonale zatvárať, aby teplo neunikalo von a studený vzduch zase nevnikal dovnútra. Lepšie sú preto termosky so skrutkovacími závermi alebo s dávkovačom na stláčanie.
  • Kvalitná termoska zachová dlho teplotu nápoja, či už kávy, čaju alebo grogu, a zároveň udrží aj jeho arómu.
  • Kým ju naplníme teplým nápojom, treba ju vypláchnuť horúcou vodou, takto obsah vydrží ešte dlhšie pri teplote, ktorá nás dokáže po dvojhodinovej túre zohriať.
  • Aby nápoje aj chutili, po každom použití je nutné termosku dobre umyť a vypláchnuť, aby sa arómy nemiešali alebo na jej vnútorných stenách nezostali zvyšky nápoja, v ktorých sa časom v uzavretom priestore začnú množiť choroboplodné zárodky. Preto použijeme aj prípravok na umývanie riadu a občas do horúcej vody na vyplachovanie pridáme prášok do pečiva a necháme ho pôsobiť 2 až 3 hodiny.  Zápach z rôznych nápojov pomôže odstrániť odstrániť teplá octová voda, ktorú potom dobre z termosky vypláchneme.

 

Poznámka:

Ešte pred sezónou by sme mali skontrolovať, či interiér termosky nehyzdia fľaky po čaji a káve. Zbavíme sa ich pomocou tabletky na čistenie zubnej protézy. Termosku naplníme vodou, do ktorej vhodíme tabletku a roztok necháme pôsobiť počas noci.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada