25.07.2022 10:11

Návraty k rokom päťdesiatym

Harmónia – Ideálny priestor

 

Len priznajme, že sa radi vraciame do minulosti a necháme sa ochotne vtiahnuť do atmosféry diametrálne odlišnej doby. A nie je to len diagnóza starších, ktorí sa tak pripomínajú svoje detstvo či mladosť, ale aj mladších generácií. Ochotne sa nechajú inšpirovať duchom úplne inej doby. Má pre nich príchuť niečoho pôvodného a vtedy aktuálneho a v retro štýle nachádzajú prvky zaujímavé aj pre súčasnosť.

Týka sa to rovnako rokov 70-ych ako 60-ych a dokonca 50-ych, každé obdobie ponúka množstvo príťažlivých námetov. Nevadí, že podobný imidž letel pred viac ako polstoročím. Pretože napríklad roky päťdesiate boli symbolom domáckej klasiky. Keď ženy ešte piekli koláče podľa receptúr starých mám, komoru zapĺňali poháre s vlastnoručne uvareným džemom, na balkóne sa pestovali muškáty a tradičným letným ovocím nebolo exotické plody, ale čerešne a melóny.

No táto doba prinášala aj prúdy, ktoré sa snažili zažité tradície popierať. Prevratný dizajn automobilov i svižných malých motoriek, provokatívnejšie letné oblečenie, živšie farby na čele s dynamickou červenou a napokon i skupinu Beatles, ktorá odštartovala éru úplne nových rytmov.

My dnes nachádzame inšpiráciu v oboch podobách rokov päťdesiatych. Milujeme ich dizajnérske prvky v interiéri i v obliekaní a zároveň znovu objavujeme kuchynskú klasiku, ktorá pôsobí proste, ale v skutočnosti je kvalitou. Cení sa aj to, že jahodový koláč alebo čerešňová zaváranina, ktoré si pripravíme sami, sú bohatšie o vklad našej energie a dobrý pocit, že sa nám niečo podarilo.

redakcia Doma a Rada, FOTO: pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada