30.08.2016 14:31

Namiesto školskej desiaty bento

Mamina – Dieťa

 

Dnešné deti sú náročné. Tak ich rodičia naučili. A neplatí to len pre značkové oblečenie, imidžové doplnky a vlastný smartfón už od škôlky, ale aj o charaktere stravovania. Hocičo tí malí či väčší huncúti nezjedia. A tak mamy večne riešia, čo dať školákovi do plastového obalu na desiatu. Aby to skutočne skonzumoval a nedaroval kamarátovi alebo dokonca nevyhodil do odpadového koša.

Máme riešenie. Ale len pre trpezlivých rodičov s fantáziou, ktorí dokážu do škatuľky poskladať farebne výrazné a jedinečné obrazy, akým malý stravník nedokáže odolať. Naopak, ešte mu takúto desiatu budú všetci spolužiaci závidieť.

Čo je vlastne bento

Tento japonský termín odjakživa označoval jedlo, ktoré sa zabalené v škatuľke dalo zobrať kdekoľvek, či už do práce, do školy alebo do parku, do prírody. V krajine vychádzajúceho slnka sa dá bentó kúpiť aj v obchode, ale každá japonská mama považuje tento špecifický spôsob prípravy jedla pre dieťa za súčasť každodenného rytmu, nevyhnutný prejav svojej starostlivosti.

 

Ako pripraviť bento box?

Potrebujete špeciálny box s priehradkami, aby sa niektoré druhy nemiešali. Podstatné je vyberať potraviny, ktoré nepodliehajú rýchlo skaze. Základom pravého japonského bento je ryža, ale vychladnutá, aby sa v uzavretom priestore nevytvorila para. My ju však môžeme nahradiť rozpolenými sendvičmi, nakrájaným pečivo alebo cestovinami. Často sa používajú kúsky ryby, napríklad tuniaka, kuracieho, hovädzieho alebo bravčového mäsa, varené vajcia a pokrájaná surová zelenina (mrkva, zeler, kaleráb, uhorka) alebo i nakladaná (hrášok, kukurica) a tiež rôzne druhy ovocia. Vtip je v systéme ukladania jedla, víťazom sú najtvorivejší s veľkou fantáziou.

 

Pre náročných

Japonci sú veľmi trpezliví a vôbec radi ukladajú jedlo do úhľadných tvarov, vizuálne veľmi príťažlivých. Dôkazom je aj povestné a na celom svete obľúbené sushi. K špecialitám bento štýlu, ktoré sa prepracovalo až k označeniu umenie, patrí bento "Kyaraben". Cieľom tohto systému ukladania potravín je vytvoriť ilúziu „stráviteľného“ umeleckého zážitku. Vznikajú tak obrazy ľudských tvárí, zvierat, rozprávkových výjavov alebo kvetov. 

Poznámka:

K bento boxu nezabudnite pribaliť plastovú vidličku, aby dieťa nemalo problém nádielku vitamínov, bielkovín a sacharidov skonzumovať.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.everystockphoto.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada