16.09.2017 18:45

Namiesto klasickej cigarety zahrievaný tabak

Aktuality

 

Spoločnosť Philip Morris Slovakia s.r.o. uviedla na trh elektronický systém (IQOS ) na zahrievanie tabaku a bezdymové tabakové náplne. Elektronické zariadenie zahrieva špeciálne navrhnuté tabakové náplne na teploty výrazne pod hranicou spaľovania a vytvára tak tabakový aerosól, ktorý poskytuje pravú chuť tabaku a prináša uspokojenie podobné fajčeniu. Takýmto spôsobom sa znižuje úroveň škodlivých a potenciálne škodlivých látok v priemere o 90 až 95% v porovnaní s dymom zo štandardnej referenčnej cigarety.

Spoločnosť Philip Morris International (PMI) investovala do výskumu a vývoja výrobkov so zníženým rizikom za posledné roky viac ako 3 miliardy dolárov. Na výskume sa podieľa viac ako 430 vedeckých pracovníkov a expertov vo výskumných centrách vo Švajčiarsku a Singapure. Spoločnosti bolo udelených 2 350 patentov a v súčasnosti má podaných viac ako 3 750 patentových žiadostí súvisiacich s bezdymovými výrobkami. PMI zároveň oznámila investície viac ako 1.5 miliardy dolárov do nových výrobných kapacít na bezdymové tabakové náplne HEETS. Investície budú rozdelené na vybudovanie nových závodov v Nemecku a Taliansku a na transformáciu existujúcich tovární na cigarety v Rumunsku a Grécku.

Okrem Japoncov a Talianov už aj Slováci

IQOS bol prvýkrát predstavený v Japonsku a Taliansku v roku 2014 a momentálne je k dispozícii v 28 krajinách vrátane Slovenska a Českej republiky. Približne 3 milióny fajčiarov cigariet po celom svete už prešlo na tento nový systém. „Predstavenie systému IQOS na Slovensku je významným míľnikom na našej ceste nahradiť jedného dňa klasické cigarety bezdymovými alternatívami so zníženým rizikom. Veríme, že to bude tak v prospech dospelých fajčiarov ako aj spoločnosti ako celku,“ hovorí Alina Vicovan, generálna riaditeľka Philip Morris Slovakia.

 

Pre serióznych záujemcov

Na Slovensku je IQOS zariadenie dostupné za odporúčanú maloobchodnú cenu 99 EUR. Pre registrovaných zákazníkov je pripravená špeciálna limitovaná ponuka, tzv. „Registračná ponuka“, za 66.00 EUR, ktorá obsahuje IQOS zariadenie a jeden kartón tabakových náplní HEETS. Odporúčaná maloobchodná cena tabakových náplní je 3,50 EUR za jedno dvadsať kusové balenie a 35.00 EUR za kartón s desiatimi baleniami po 20 kusov. Náplne prichádzajú v troch chuťových variantoch.

Bezdymové tabakové náplne HEETS, ktoré sa používajú so spomínaným elektronickým zariadením IQOS, sú momentálne distribuované v 12 mestách na 400 predajných miestach a PMSK plánuje ďalšie rozširovanie ešte tento rok. Zariadenie je dostupné prostredníctvom tzv. IQOS partnerov a vo vybraných maloobchodných predajniach a tabakoch. Pre komunikáciu s dospelými zákazníkmi slúži stránka www.myiqos.com.

Benefity nového princípu fajčenia

Doterajšie štúdie PMI poukazujú na znížené riziko a indikujú, že IQOS predstavuje pravdepodobne lepšiu alternatívu ako fajčenie cigariet:

  • Aerosól zo zariadenia obsahuje v priemere o 90 až 95% nižšiu úroveň škodlivých a potenciálne škodlivých látok v porovnaní s dymom zo štandardnej referenčnej cigarety vytvorenej pre výskumné účely. Merania pomocou laboratórnych modelov preukázali, že aerosól je výrazne menej toxický ako cigaretový dym.
  • Fajčiari, ktorí prešli úplne na systém zahrievania tabaku počas dvoch týždenných a dvoch trojmesačných klinických štúdií, znížili svoju expozíciu 15 škodlivým zložkám. Hladiny zníženej expozície sa priblížili k hladinám pozorovaným u ľudí, ktorí počas trvania štúdie nefajčili.
  • Používanie IQOS nemá negatívny vplyv na kvalitu ovzdušia v interiéri a zariadenie preto nie je zdrojom pasívneho fajčenia.

 

Viac informácií o IQOS a výskume PMI môžete nájsť na www.pmi.com a www.pmiscience.com.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: archív

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada