01.06.2021 15:51

Nadváha likviduje zdravie i sebavedomie

Varenie – Správna výživa

 

Štíhla ako prútik, dokonalá ako modelka, to je nenaplnený sen miliónov žien tohto sveta. Napriek tomu si mnohé cestu k vytúženému obrazu v zrkadle zatarasia skládkou vyprážaných rezňov a šľahačkových zákuskov.

Večná dilema. Dopriať si do sýtosti obľúbených pochúťok s rizikom, že do vlaňajších plaviek sa nezmestíme, či sa konečne vzdať niektorých maškŕt, rozhýbať sa a napokon v obchode skúšať menšie čísla džínsov? Možno by to nebola ťažká voľba. Keby sme si na pomyselné misky váhy pridali ešte jedno závažie. Zdravie. To napokon môže rozhodnúť v prospech správneho životného štýlu. Spočiatku bude možno menej chutiť a občas i bolieť, ale odpísanými kilogramami nám predĺži život a sprostredkuje aj radosť z neho.

Dôvodom priberania môže byť síce aj zdravotný problém so štítnou žľazou, s nadobličkou či s cukrovkou, prípadne hormonálne zmeny v období puberty, tehotenstva alebo menopauzy a v prípade fajčiara rázne ukončenie zlozvyku, najmä ak bola denná spotreba dvadsať a viac cigariet. Ale najčastejšie to býva zlá životospráva, príjem veľkého množstva kalórií a naopak nedostatok pohybu.

 

Príbeh podobný tisícom iných

Blanka sa nikdy nepovažovala za štíhlu, vždy mala pár kilogramov navyše. Po dvoch tehotenstvách sa ručička na váhe posúvala ešte výraznejšie v neprospech jej ega. Až dosiahla deväťdesiatku. Robila chyby. V priebehu dňa sa nestravovala pravidelne a potom to doháňala neskoro večer. Navyše stresy zajedala čokoládou a sladkosťami. A problémom bolo aj prostredie. Na dedine sú kritériom zdravého vzhľadu skôr bucľatejšie líčka, nadváha sa akceptuje, u ženy po štyridsiatke ešte viac.   

Občas sa pokúsila o drastickú diétu, ale bez výrazného úspechu. Zbavila sa dvoch či troch kilogramov, ale bola hladovaním zoslabnutá, takže dlho nevydržala. Svoj problém nadváhy totiž nikdy neriešila systematicky. A hoci sa už dlhšie necítila dobre vo svojej koži, až zmena v rodinnom živote, rozvod, odštartovala nové postoje. Akoby si viac uvedomila svoju existenciu i zodpovednosť za seba. A k rozhodnutiu niečo so sebou urobiť ju pomkli aj zdravotné ťažkosti. Mala som veľké bolesti v kolene, bývala unavená, nevládala ani pri bežných domácich prácach, rýchlo sa zadychčala. Navyše bola nervózna a nespokojná sama so sebou. Po viacerých vyšetreniach sa napokon ocitla v endokrinologickej ambulancii. Podozrenie sa potvrdilo. Znížená činnosť štítnej žľazy, ktorá okrem pocitu chronickej vyčerpanosti mohla mať na rováši aj priberanie. Dva roky liečby naštartovali metabolizmus a mnohé zlepšili. Blanka však chcela viac. Zbaviť sa konečne nánosu kilogramov, ktoré sa na ňu za desaťročia nalepili.

Na dlhé trate, ale s úspechom

Táto pacientka sa napokon poradila s lekárkou, ktorá jej ušila na mieru plán chudnutia. Žiadne zázraky na počkanie, ale beh na dlhé trate. V prvom rade zmenila stravovacie zvyky. Ráno si dopraje ovsené vločky, v priebehu dňa pravidelné menšie porcie ovocia a zeleniny, z mäsa len kuracie a ryby. Zároveň zlepšila pitný režim, odbúrala všetky kolové a sladené nápoje, kupuje len minerálky. Pollitrovku pitnej vody má ako prvú pomoc stále v kabelke. A začala sa hýbať. Kúpila si aj stacionárny bicykel a absolvuje pravidelne dlhšie prechádzky svižnou chôdzou. Zmenil sa i jej pohľad na svet. Chodí viac medzi ľudí alebo do prírody a teší sa z vecí, ktoré utiahnutá doma a deprimovaná dlho nevnímala.

Bojujú so sebou i s okolím

Podľa psychológov má žena s nadváhou ťažšiu sociálnu situáciu pre preferovaný kult štíhlosti v súčasnosti. Pod tlakom spoločenských predstáv upravuje postoj aj voči sebe, svoje sebaprijatie, resp. sebaodmietanie. Ani odevný priemysel na silnejšie či obézne ženy nemyslí. Moderne a vkusne sa obliecť je pre ne problém, čo tiež neuľahčuje začlenenie do spoločnosti. Problémom môže byť potom aj hľadanie zamestnania. V dôsledku dlhodobého boja s hmotnosťou narastá pocit osobného neúspechu, znižuje sa sebadôvera a sebaúcta. Do sociálnych vzťahov vstupuje takáto žena s neistotou a s obavami, ktoré vyžaruje, podľa čoho sa k nej okolie aj správa. Postupne sa môže rozvinúť stav depresie. Mladá dievčina s nadváhou býva ešte častejšie konfrontovaná s neprijatím či posmechom okolia, pretože deti a dospievajúci si dosah svojich poznámok a komentárov celkom neuvedomujú. A ak sa jej nedarí schudnúť, často rezignuje a priberá naďalej. Je to vlastne nekonečný príbeh, ktorý sa dá ukončiť len silnou vôľou človeka, ktorý je odhodlaný zmeniť životný štýl a s nadváhou sa úspešne popasovať.     

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada