26.02.2015 15:35

Na Slovensko prichádza cider

Aktuality

 

Od polovice februára prichádza na slovenský trh cider Strongbow, ktorý je najpredávanejším ciderom vo svete. Jeho receptúra pochádza priamo z kolísky tohto nápoja vo Veľkej Británii a siaha až do roku 1962. Vyrába sa z jablkovej šťavy vyrobenej lisovaním dvanástich druhov na slnku dozretých jabĺk z okolia výrobného závodu Bulmer´s v anglickom Hereforde.

Od januára tohto sa Strongbow vyrába aj v pivovare spoločnosti HEINEKEN Slovensko v Hurbanove. Odtiaľ sa bude dodávať na šesť trhov regiónu strednej a východnej Európy, vrátane Slovenska.

 

Čo je vlastne cider?

Cider (sajder) je sýtený osviežujúci alkoholický nápoj vyrobený kvasením nefiltrovanej šťavy z dozretých jabĺk. Vo svete si cider získava čoraz väčšiu popularitu vďaka svojmu prírodnému charakteru a osviežujúcej, príjemne sladkej chuti, ktorú oceňujú milovníci vína, piva, ako aj nepivári, ktorým nevyhovuje horká chuť klasického piva. Obsah alkoholu v cideri Strongbow je 4,5 percent. „Celosvetový trh so ciderom rastie dvakrát rýchlejšie ako trh s pivom a štyrikrát rýchlejšie ako trh s vínom, za posledných 5 rokov tento trh vzrástol až o 25 percent. Je to autentický nápoj vyrobený z dozretých jabĺk, atraktívny pre mužov aj ženy, ktoré často pivo ako osvieženie kvôli horkejšej chuti odmietajú,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti HEINEKEN Slovensko Odin Goedhart. 

Tri príchute

Už v týchto dňoch je Strongbow dostupný na pultoch predajní v troch rôznych príchutiach. Gold Apple sa vyznačuje osviežujúcou, plnou chuťou červeného a jemne kyslého zeleného jablka a po napití zanecháva príjemnú horko-sladkú stopu. Honey je jemne horkejší variant obohatený o sladký nádych medu, no zároveň si zachováva svoju jablkovú ľahkosť. Red berries – to sú jablká v kombinácii s červeným bobuľovým ovocím, ktorá prináša vyváženú chuť sladkej a kyslej chuti. Cider sa správne podáva vychladený na teplotu 4 až 5 ̊ Celzia s kockami ľadu ideálne do tretiny výšky pohára. Podávanie s ľadom zdôrazní osviežujúci charakter nápoja, vyvažuje sladké a kyslé chute v nápoji a zároveň sa zachováva jeho správna teplota počas vychutnávania.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada