Na cholesterol divokým cesnakom
Zdravie a krása – Keď lieči príroda
Počas prechádzky v lese alebo si teraz na jar môžeme pozbierať za hrsť divokého alebo medvedieho cesnaku. Rastie takmer v celej Európe, no dá sa aj pestovať. Dôvody sú zrozumiteľné – jeho chuťové vlastnosti a použitie v kuchyni, ale aj liečivé účinky.
Medvedí cenak treba hľadať skôr na tônistých a vlhkých miestach a trhať len mladé listy. Marec. apríl a máj sú jej vegetačným obdobím, neskôr vysychá a na jeseň sa potom ešte zbierajú silno aromatické cibuľky medvedieho cesnaku. Na ďalšiu úrodu chutných listov treba čakať až do jari. Čerstvý medvedí cesnak má množstvo účinných látok, ktoré
pomáhajú znižovať vysoký krvný tlak
- ovplyvňujú hladinu cholesterolu v krvi
- priaznivo pôsobia na vencové tepny srdca
- bránia kôrnateniu ciev a rozvoju aterosklerózy
- pomáhajú pri liečbe žalúdočných vredov
- znižujú bolesť spôsobenú zápalom
- posilňujú imunitný systém a vyháňajú parazity
- majú antibakteriálne účinky a podporujú hojenie otvorených rán
- liečia kožné vyrážky a lišaje
- účinkujú proti závratom a pocitom úzkosti
- zlepšujú pamäť
- riešia nespavosť
Domáce medicíny
Ak sa nám podarilo objaviť väčší záhon medvedieho cesnaku a nedokážeme ho skonzumovať ako súčasť nátierok a zeleninových šalátov v čerstvom stave, môžeme ho využiť na prípravu celoročného lieku. Nakrájané listy zalejeme alkoholom a necháme na dobu dvoch týždňov vylúhovať. Po scedení dáme do fľašky a používame na natieranie rán alebo ho užívame po kvapkách. Pri kašli pomáha víno s medvedím cesnakom – pokrájané listy povaríme v štvrť litri vína, ktoré po pár minútach precedíme a osladíme medom. Pri problémoch užívame po lyžičkách.
Poznámka:
Ľudia sa v prípade tejto rastliny učili od zvieracieho obyvateľa lesa. Kedysi dávno si všimli, že medveď po zobudení zo zimného spánku vyhľadáva miesta s divým cesnakom a túto rastlinku aj s obľubou konzumuje. Keď ju vyskúšali aj oni, pochopili dôvody. Zistili, že pomáha prečistiť žalúdok, črevá a krv po zime. Problémom jej aj podobnosť tejto rastlinky s konvalinkou, ktorá má podobne veľké a jasne zelené listy, ale je jedovatá. Kvietky bielej farby však vyzerajú inak. Kým však nie je medvedí cesnak v kvete, treba byť pri zbere opatrný.
redakcia Doma a Rada, FOTO: pixabay.com
—————