23.02.2018 13:53

Na bicykloch s dušou optimistu

Aktuality

 

Už po štvrtýkrát sa nevyliečiteľní optimisti s diagnózou skleróza multiplex vyberú na jazdu na bicykloch Od Tatier k Dunaju. Pripoja sa k nim sympatizanti, aj známe tváre. Bicyklovať proti ochoreniu môže každý, najkreatívnejší a najpočetnejší tím bude odmenený. Registrácia bola spustená 22. februára.

Pacienti so sklerózou multiplex sú nevyliečiteľní optimisti. Dôkazom je už štvrtý ročník cyklistiky Od Tatier k Dunaju. Hoci jedným z hlavných príznakov ochorenia je zhoršená koordinácia pohybu, účastníci podujatia dokazujú, že najďalej sa dá zájsť s odhodlaním. Podujatie každoročne organizuje Združenie sclerosis multiplex Nádej, ktorého cieľom je zvýšiť informovanosť verejnosti a nediagnostikovaných pacientov o tomto ochorení. Pridanou hodnotou je športový zážitok, ktorý láka podporovateľov po celom Slovensku. Nechýbajú ani známe tváre.

Novinkou tohto ročníka je nielen nová trasa, ale aj súťaž o najkreatívnejší či najpočetnejší tím. Projekt sa každoročne teší podpore verejnosti i známych tvárí. Podporu v minulom roku vyjadril aj trojnásobný majster sveta a najúspešnejší slovenský cyklista Peter Sagan. Od prvého ročníka je neodmysliteľnou súčasťou herec Ivan „Tuli“ Vojtek, či speváčka Katka Ščevlíková. Účasť potvrdili aj bývalý a súčasný minister zdravotníctva – Richard Raši s Tomášom Druckerom.

 

Program podujatia

Tohtoročná cyklistika odštartuje 21. mája 2018 na Štrbskom plese a do cieľa, ktorým je už tradične Hviezdoslavovo námestie v Bratislave, sa účastníci dostanú v sobotu, 26. mája.  Spoločne tak v šiestich etapách zdolajú za šesť dní 400 kilometrov dlhú trasu Slovenskom.

Plánované zastávky, na ktorých budú dostupné informačné materiály o ochorení, sú zároveň miestom, kde sa môžu k pelotónu pridať sympatizanti a podporovatelia. Sú to mestá: Dolný Kubín, Považská Bystrica, Trenčianske Teplice, Piešťany, Nitra a Trnava. Trasu bude monitorovať aj web stránka TatryDunaj.sk a facebook, kde sa budú môcť záujemcovia dozvedať aktuálne informácie z diania a chystaných akciách.

           

O ochorení

Sclerosis multiplex je chronické celoživotné autoimunitné degeneratívne ochorenie, ktoré postihuje bielu a šedú hmotu centrálnej nervovej sústavy a rozvíja sa zväčša pomaly a postupne. Je najčastejšou chorobou centrálneho nervového systému, na Slovensku je postihnutých približne 10 tisíc ľudí.

Prvé príznaky sa objavujú najčastejšie medzi 20. až 40. rokom. Každý pacient s diagnózou sclerosis multiplex má nástup choroby iný, často prejde niekoľko rokov, kým sa z prvých príznakov a problémov nakoniec diagnostikuje roztrúsená skleróza. Medzi prvé príznaky patria zápal očného nervu, náhla strata zraku, farebného videnia, poruchy citlivosti, tŕpnutie, mravčenie v končatinách, náhle ochrnutie končatín, „opilecká chôdza“, poruchy reči, pamäte, sluchu, poruchy močenia. U pacienta sa dostavujú výrazné výkyvy nálady – trúchlivosť, nedostatok záujmu, ale aj euforické nálady, neprimeraná veselosť, smiech.

Približne 50 % pacientov žije s chorobou 30 rokov a dlhšie a približne tretina z pacientov má pomalý a dobrý priebeh ochorenia. U ďalších pacientov postupuje choroba pomaly a s pribúdaním symptómov. Približne 3 až 5 % sú ťažké priebehy, ktoré sa počas prvých 5 rokov od začiatku ochorenia končia  smrteľne. Preto je nesmierne dôležitá včasná diagnostika a nasadenie správnych liečebných postupov, ktoré môžu ochorenie spomaliť, pacienta stabilizovať a viesť k primeranej kvalite života.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: archív

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada