17.11.2014 14:12

Myslime na týrané a zneužívané deti

Harmónia – Sviatky a tradície

 

S hrôzou počúvame správy o deťoch týraných v domácom prostredí. V médiach periodicky podobné informácie sa objavujú periodicky. Vždy sa, žiaľ nájdu ľudia, ktorí sú schopní ubližiť neraz i malému dieťaťu. Vrcholom podobnej krutosti bol absurdný príbeh dievčatka, ktorého telíčko našli pred časom v bratislavskom byte až tri roky po jeho smrti.

 

Tragédiou niektorých malých a preto zraniteľných mláďat sú, paradoxne, ich vlastní rodičia, schopní ubližovať fyzicky i psychicky tomu najcennejšiemu, čo v živote majú – svojmu dieťaťu a zároveň ľudskej bytosti. Možno sa tých správ o konkrétnych prípadoch namnožilo aj preto, že ľudia sú o niečo všímavejší. Veď podobní zatratenci, ktorí siahajú na vlastnú krv a neraz na úplne malé dieťa či batoľa, žili aj v minulosti. Akosi sa zvyklo o podobných veciach nehovoriť, nestarať sa do života cudzích.

Spoločnosť sa, našťastie, posunula. Vzniklo viacero nadácií, ktoré upozorňujú na tento problém, a prijali sa aj zákony, ktoré by mali chrániť práva a garantovať bezpečnosť každého dieťaťa. Aj pred vlastnými rodičmi, ktorí sa však tak vôbec nesprávajú. A máme tu aj Svetový deň prevencie týrania a zneužívania detí, ktorý si pripomíname každý rok 19. novembra. Už od roku 2000, keď Nadácia Svetového ženského summitu prišla v Ženeve s myšlienkou založiť tradíciu podobného dňa. Cieľom tejto iniciatívy bola a je snaha ochrániť deti pred rôznymi formami násilia – pred týraním, šikanovaním, zlým zaobchádzaním i zneužívaním, vrátane sexuálneho, ale aj snaha mobilizovať verejnosť, aby nezostávala voči podobným prejavom ľahostajná.

Napriek tomu nefunguje zďaleka všetko tak, ako by malo. Ešte stále zlyhávajú niektorí sociálni pracovníci, ktorí si neplnia ani základné povinnosti, ešte vždy zlyhávajú sudcovia, ktorí nedávajú dostatočne rýchlo predbežné opatrenia zákazu akéhokoľvek kontaktu s rodinným agresorom, a rovnako zlyhávame aj my ostatní - susedia, známi vo chvíli, keď zavierame oči a vypíname sluch pred drámou odohrávajúcou sa za panelovou stenou.

 

Tragická svetová štatistika:

  • Na trhu poskytujúcom sexuálne služby skončí každý rok asi milión detí ....
  • ... okolo 250 miliónov detí na svete vo veku od 5 do 14 rokov je nútených pracovať, z toho 100 miliónov vykonáva ťažkú alebo nebezpečnú prácu....
  • ... pohlavnému zneužívaniu sú vystavené ďalšie milióny dievčat i chlapcov....
  • ... viac ako 120 miliónov detí nemá možnosť navštevovať školu a vzdelávať sa.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.morguefile.com

—————

Späť


Dskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada