08.07.2015 11:06

Muži, riešte to chlapsky!

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

Aj muži majú právo starnúť a so všetkým príznakmi, ktoré im pribúdajúce roky prinášajú. Zvykne sa síce hovoriť, že ženy sú z Venuše a muži z Marsu, no napriek mnohým fyziologickým a psychickým odlišnostiam majú niektoré procesy v živote veľmi podobné. 

Patrí k nim aj starnutie. Ženy sa síce tohto procesu a najmä straty krásy obávajú viac. O mužoch sa skôr traduje, že rokmi ich šarm rastie a zrelý muž v očiach žien dokonca stelesňuje istotu, bezpečie a rodinné zázemie. No aj muži majú svoje problémy s pribúdajúcim vekom, ku ktorému patrí i obávaná „druhá puberta“ často ako dôsledok strachu z prudko klesajúcej mužskej sily. Ťažkosti súvisiace s vekom paradoxne u mužov i žien vznikajú z úplne rovnakej príčiny a tou je znižovanie hladiny hormónov v tele.

 

Andropauza alebo starnutie ...

... je proces, počas ktorého dochádza u muža k zložitým telesným aj psychickým zmenám v jeho organizme. Tieto zmeny sú zapríčinené poklesom tvorby testosterónu. Termín andropauza je však nesprávne porovnávať s menopauzou. V tomto prípade totiž nejde o ukončenie hormonálnej činnosti semenníkov. Pokles produkcie hormónov je plynulý, ale nikdy sa celkom neskončí. A navyše pojem andropauzy je nesprávne spájaný len s poruchami sexuálnych funkcií.

 

Trápi ich hlavne sex

Starší muži navštevujú sexuologické ambulancie najmä pre poruchy sexuálnych funkcií. Častý je pokles libida - sexuálnej túžby a problémy s erekciou. Andropauza však nie je iba porucha sexuálnej funkcie. Syndróm nedostatku testosterónu sa začína objavovať už po 30. roku života muža. A o rozsahu zmien určite rozhoduje genetika, zdravotný stav, životný štýl muža a jeho celková kondícia, ale zmenám sa nevyhne žiadny. Pri procese znižovania tvorby testosterónu dochádza k celkovému poklesu výkonnosti, pružnosti v myslení, prispôsobivosti či životného elánu. Telesnými prejavmi andropauzy je predovšetkým ukladanie tuku v oblasti pásu, rednutie kostí a ústup ochlpenia. Ďalšími prirodzenými príznakmi sú ťažkosti so spánkom a poruchy sústredenosti či celková strata radosti zo života. K svojmu okoliu sa často správajú nepriateľsky, neakceptujú mladých, ich prejav je útočný, konfrontačný, neraz sa správajú neprajne k svojmu okoliu a výnimkou nie sú ani žiarlivostné postoje. Nápadnými sú celkové zmeny nálady, dostavuje sa mrzutosť, striedanie nálad, sklony k výbuchom zlosti, nezriedkavé bývajú depresívne symptómy.

Niektorí opačne fyzické zmeny a stratu vitality riešia snahou vyrovnať sa mladým, ktorú bežne poznáme ako „druhú pubertu“ u mužov. Pravidelne navštevujú fitnescentrá, príliš sa starajú o zovňajšok, neprimerane mladistvo sa obliekajú, prípadne si nájdu omnoho mladšiu partnerku.

Čo s tým?

Každý muž po 45. roku veku by mal aspoň raz za dva roky navštíviť urologickú ambulanciu a podrobiť sa nebolestivému vyšetreniu prostaty. Aby dokázal aj predchádzať možným iným zdravotným problémom, ktoré komplikujú jeho sexuálny život. Môže sa totiž za nimi skrývať i rakovina. A keď už po päťdesiatke prebieha viditeľnejší proces a ukazujú sa čitateľnejšie zmeny v správaní a prejavoch muža, mal by navštíviť odborného lekára a v prípade potreby absolvovať liečbu pomocou hormonálnych preparátov, ktoré mu síce mladosť nevrátia, ale zlepšia jeho sexuálne funkcie, telesnú výkonnosť a prispejú aj k jeho psychickému zdraviu. Súčasťou ozdravného procesu okrem zdvíhania hladiny testosterónu je i správny životný štýl – dostatok spánku, zdravá a vyvážená výživa s obmedzovaním cukru i soli a fyzická aktivita.

 

Možnosti hormonálnej liečby

  • Výhodou tabletkovej liečby je prednostná lymfatická absorpcia - signifikantný objem liečiva do systémovej cirkulácie a flexibilné dávkovanie. Nevýhodou je výrazné kolísanie hladiny sérového testosterónu.
  • Výhodou injekčnej liečby je priaznivá cena a takzvaný vysoký vrchol hladiny testosterónu. Nevýhodou je bolestivá injekcia, nutnosť častej aplikácie a nepravidelné hladiny testosterónu. Okrem nevýhod môžu vzniknúť aj komplikácie ako akné, retencia tekutín a gynekomastia.
  • Transdermálna gélová liečba ponúka výhody stabilnej hladiny sérového testosterónu v normálnych rozmedziach a možnosť okamžitého prerušenia v prípade potreby. Jej nevýhodami sú zákaz kúpania alebo sprchovania (6 hodín po aplikácii), možný prenos na partnerov a deti, potreba dennej aplikácie a cena pre pacienta.

Kľúčom je žena

Aj v tomto prípade platí, že za všetkým je žena! Jedným z hlavných faktorov úspešnej liečby je preto aj v tomto prípade postoj partnerky k sexuálnemu životu, ku vzťahu a k samotnému partnerovi. Žena má byť partnerovi oporou, preukazovať kladný postoj ku všetkým stránkam ich partnerského života a byť svojmu partnerovi oporou, aby sa necítil menejcenný. A má ho aj motivovať k návšteve lekára. Každá si už musí nájsť ten správny spôsob, ktorý platí na jej partnera.

 

Pochlap sa!

.... je názov novej kampane na zvýšenie povedomia o správnej hladine testosterónu. Jej cieľom je zaujať mužov, definovať problém a vysvetliť im, že pokles hormonálnej aktivity je prirodzený a postupný proces, ktorý má individuálny priebeh. Čím skôr si muži problém uvedomia a priznajú, tým skôr sa dá úspešne riešiť – CHLAPSKY. Súčasťou tejto online kampane je jednoduchý test na internete, ktorý nájdete na stránke www.pochlapsa.sk. Rovnako aj bližšie informácie o syndróme, o spôsobe liečby a informatívny prehľad o lekároch - špecialistoch v ich lokalite.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada