06.10.2017 14:18

Mochyňa zapadá do jesene

Zelený domov – Váza plná kvetov

 

Mochyňa je svojský druh rastliny, nazývaný aj židovská čerešňa pre žltý chutný plod umiestnený vnútri. Ale v prvom rade je to obľúbená dekoratívna bylina.

  

Táto rastlina s uzavretými kalichmi do tvaru lampiónikov je ako trvalka výbornou jesennou dekoráciou. Žiarivo oranžové až červenkasté sfarbenie mochyne sa perfektne hodí k ostatným odtieňom jesenných plodov a rastlín, či už sú to cezmína so žltými a oranžovými bobuľami, vetvičky borovice alebo konáriky šípovej ruže so červenými šípkami. Hoci mochyňa pôvodne rástla najmä v južnej Ázii a v Japonsku, neskôr sa rozšírila aj na území Ruska a teplejších európskych krajín. Ak nám učarovala jej nežná krása, môžeme si ju začať od jari pestovať v črepníku alebo si ju zasadiť do záhonu v záhrade, kde vydrží aj pár rokov. Nie je to nič náročné s výnimkou dodržania svetelných podmienok, tejto rastline nesvedčí tieň. V týchto týždňoch však môžeme skôr oceniť krásu tejto byliny, ktorá vynikne aj v modernom interiéri a dokonca môže byť aj zaujímavým prvkom pri slávnostnom servírovaní.

 

Poznámka:

Ako prišla táto bylina k prívlastku židovská? Zavinil to charakter obalu žltého plodu, kalicha, ktorý sa podobá doplnku židovského odevu z obdobia ranného stredoveku – fragickej čiapke s podobným tvarom.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada