21.04.2015 15:52

Mliekom lieky nezapíjajme

Zdravie a krása – Prvá pomoc

 

Asi už každý v živote bral lieky. Či už proti angíne, zápalu kĺbov alebo pri ťažkostiach so žlčníkom či s vysokým krvným tlakom. Vieme ich však správne zapíjať? Mnohí sa nad vhodnou tekutinou ani nezamýšľajú. A často úplne ignorujú príbalový leták, ktorý obsahuje aj informácie o správnom užívaní.

 

  • Najbezpečnejšia je obyčajná čistá voda. Mnohí však volia čaj. No ten blokuje látky typu aspirínu a znižuje tak ich účinok. Podobný dopad má aj grapefruitová šťava alebo iné ovocné šťavy s prítomnosťou vitamínu C a ovocných kyselín. Tie sú schopné chemicky odbúrať viaceré liečivé látky, ktoré sa potom ako neúčinné vylúčia z tela von a užívanie lieku stráca zmysel. Na grepovú šťavu by si mali dávať pozor hlavne pacienti s chorým srdcom a s alergiou, ktorým môže kombinácia tejto tekutiny a lieku spôsobiť búšenie srdca a dýchavičnosť.
  • Pacienti náchylní na tvorbu trombov, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi, by zase nemali konzumovať brokolicu s vysokým obsahom vitamínu K, ktorý podporuje zrážanie krvi.
  • Kto má problém s chudokrvnosťou, mal by sa vzdať koly a podobných nápojov, ktoré obsahujú tanín. Minimálne dva hodiny pred a po užití lieku. Tanín totiž v žalúdku viaže na seba ióny železa a nepustí ich do obehu, takže napriek pravidelnému hltaniu tabletiek si človek chýbajúce množstvo železa v skutočnosti nedopĺňa. Je to dôležitá informácia najmä pre tehotné ženy, ktoré podobné lieky užívajú.
  • Zlou alternatívou je i mlieko, pretože má vysoký obsah vápnika, ktorý na seba chemicky viaže dôležité látky a ruší účinky lieku. Paradoxne v prípade liekov proti osteoporóze si pacient takto zhoršuje efekt liečby napriek presvedčeniu, že svoje zdravie a kosti chráni dvojnásobne - samotným liekom, ale i konzumáciou mlieka. Podobne účinkujú aj iné mliečne výrobky a minerálne vody.

 

Poznámka:

Dôležité je aj dostatok tekutiny, ktorou liek zapíjame. Ak si nalejeme do pohára pol deci, môže nám najmä väčšia tabletka zostať na polceste a zaseknúť sa v pažeráku. Na zapitie potrebujeme asi dva deci, aby sa liek dostal až do žalúdka. To je to správne miesto, kde sa má pomaly rozpustiť.

 

redakcia Doma Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada