08.09.2016 15:28

Milujte svoje srdce

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

                                                                                      

Srdce poháňa celé telo, umožňuje nám milovať, smiať sa a žiť naplno. Preto je také dôležité starať sa oň! Ak starostlivosť o svoje srdce zanedbáme, zvyšujeme svoje kardiovaskulárne riziko. Srdce je ústrednou témou tohtoročného Svetového dňa srdca.

Kardiovaskulárne ochorenia (KVO) sú najčastejšou príčinou úmr­tí. Každoročne sú zodpovedné za 17,3 miliónov predčasných úmrtí vo svete a predpokladá sa, že do roku 2030 sa tento počet zvýši až na 23 miliónov. „Dobrou správou však je, že mnohým prípadom KVO  môžeme zabrániť jednoduchými dennými zmenami. Prvým krokom k zdravému srdcu je informovanosť. Venovať pozornosť tomu, koľko prejdeme, by malo byť také ľahké ako si sledovať jedálny lístok. Počas Svetového dňa srdca nabádame ľudí, aby začali niečo robiť pre zdravie svojho srdca. Mnohým predčasným úmrtiam je možné totiž predísť dodržaním odporúčanej minimálnej hranice 30 minút bežnej fyzickej aktivity, napríklad svižnej chôdze najmenej päťkrát za týždeň, uviedol MUDr. Ján Lietava, prezident Slovenskej ligy Srdce Srdcu.

 

Náhla kardiálna smrť...

... (NKS) má viac ako 60% podiel na celkovej úmrtnosti z kardiovaskulárnych príčin, čím predstavuje v rozvinutých krajinách najčastejšiu príčinu smrti v dospelej populácii. Na Slovensku si NKS vyžiada ročne do 10 000 obetí. Pacienti po prekonaní infarktu myokardu alebo s chronickým srdcovým zlyhávaním patria medzi najrizikovejšie skupiny. Syndróm NKS postihuje celkovo 4-krát častejšie mužov, v najviac postihnutej vekovej kategórii v siedmej dekáde života je prevaha mužov dokonca viac než sedem násobná. Na vrchole preventívne - terapeutickej pyramídy stojí implantovateľný defibrilátor (ICD), ktorý sa stal najefektívnejším nástrojom v boji s NKS.

Primárna prevencia

Niektoré bežné kardiovaskulárne rizikové faktory ako hypertenzia, vysoká hladina cholesterolu, fajčenie, hyperlipidémia predstavujú veľmi ľahko identifikovateľné markery zvýšeného rizika NKS. Nie je možné spochybniť zásadný význam eliminácie fajčenia a dostatočnej fyzickej aktivity. Podľa štúdie Physician Health Study, kde bolo dlhodobo sledovaných  20 000 lekárov, mierna konzumácia alkoholu (cca na úrovni 30 g denne) sa významne spája s 20-40% poklesom výskytu NKS. Mierna konzumácia kávy (do 5 šálok prekvapkávanej kávy denne) nezvyšuje riziko NKS, vyššia konzumácia sa spája s miernym 40% zvýšením rizika NKS.

“ Náhla srdcová smrť v dôsledku fatálnych arytmií spôsobuje na Slovensku najmenej 5 000 úmrtí ročne. Časť ohrozenej populácie vieme identifikovať skôr ako k takejto tragickej príhode dôjde. Najohrozenejšou časťou populácie sú pacienti, ktorí trpia chronickým srdcovým zlyhávaním po infarkte myokardu. Je doslova životne dôležité, aby si pacienti a ich príbuzní boli vedomí tejto hrozby a vedeli, že súčasná kardiológia má k dispozícii viaceré liečebné stratégie, ktoré riziko  náhleho úmrtia významne znižujú. V prípade, ak už dôjde k zastaveniu srdca v dôsledku arytmie, je správne a rýchle poskytnutie laickej resuscitácie (oživovania) svedkami udalosti nezriedka rozhodujúci faktor návratu obete do života”,  uviedol MUDr. Robert Hatala, prezident Slovenskej kardiologickej spoločnosti.

Od rybieho tuku k technickým implantátom

V ostatných rokoch sa do popredia záujmu dostala nová, netradičná hypotéza o vzťahu medzi príjmom tukov v strave a srdcovými ochoreniami. V súčasnosti existuje dostatok dôkazov oprávňujúcich zvýšený prívod tzv. n-3 (omega-3) nenasýtených mastných kyselín (obsiahnutých najmä v rybách) v prevencii NKS. Táto stratégia je však predbežne na Slovensku málo propagovaná a etablovaná. Mierna konzumácia mastných rýb na úrovni 1-2 rybích jedál týždenne (najmä tuniaka, lososa ale aj iných vrátane sladkovodných rýb pripravených pečením alebo dusením, nie však vyprážaním) má potenciál znížiť výskyt NKS o polovicu.

Máme však aj technicky vysoko sofistikovanú metúdu prevencie. Implantovateľný kardioverter defibrilátor (ICD) sleduje a upravuje srdcové arytmie. Pozostáva z generátora impulzov (telo prístroja), ktorý je obvykle implantovaný v oblasti hrudníka. Podľa typu prístroja sú do srdca zavedené a k defibrilátoru pripojené jedna až tri elektródy. Implantovaný defibrilátor neustále sleduje elektrickú činnosť srdca a reaguje hneď, ako zistí poruchy rytmu. Keďže sú rôzne druhy porúch rytmu, ICD je schopný reagovať rozličnými spôsobmi. ICD sa nezadržateľne dostal v ostatných rokoch do pozície najefektívnejšieho terapeutického nástroja na prevenciu náhlej arytmickej kardiálnej smrti.

Život s defibrilátorom

Defibrilátor (ICD) bude automaticky sledovať a upravovať srdcový rytmus pacienta. Pacient musí dodržiavať pokyny lekára a prichádzať na pravidelné kontroly. Pacient by mal dodržiavať nasledujúce odporúčania a pokyny:

  • Pýtať sa lekára na čokoľvek, čo by chcel vedieť o svojom prístroji.
  • Informovať lekára v prípade, ak pacient spozoruje, že s prístrojom sa deje niečo neobvyklé.
  • Užívať predpísané lieky podľa pokynov lekára.
  • Neustále so sebou nosiť preukaz totožnosti, identifikačnú kartu ICD a zoznam užívaných liekov.
  • Informovať lekára o zmene bydliska, prípadne telefónneho čísla.
  • Upozorniť praktického lekára, zubára, pracovníka pohotovosti a iných špecialistov implantovanom prístroji.

 

Poznámka:

Svetový deň srdce si pripomenieme ako každý rok 29. septembra.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada