16.10.2014 13:33

Mávate ťažkosti so čkavkou?

Zdravie a krása – Prvá pomoc

 

Čkavka alebo štikavka je nepríjemným prejavom, najmä ak nás potrápi počas obeda v reštaurácii. Ale ani doma nie je výhrou. Najmä, ak sa jej nevieme ani pol hodine zbaviť.

Čkanie spôsobuje kŕč bránice a zmena rytmu jej sťahov, ktorá ovplyvní celé dýchanie. Počas štikútania vydávame zvuky, ktoré spôsobuje prúd vzduchu narážajúci na hlasivky pri prudkom sťahu bránice. Najčastejšou príčinou býva nevhodne zvolené tempo v jedení, keď zvykneme prehĺtať veľké množstvo nie dobre požuvaného jedla, pri ktorom sa navyše nahlceme aj molekulami vzduchu. Ale tento problém sa môže prihodiť aj po vypití studenej vody či alkoholu alebo konzumácii chlebíka a koreneného jedla. Štartérom býva i náhle ochladenie alebo silné psychické podráždenie, veľký stres alebo únava. Tento nepríjemný stav sa môže vyskytnúť aj pri opakovaných kŕčoch bránice, ktoré spôsobujú čiastočné uzavretie priedušnice.

Pozor na zdravotné riziká

Záchvaty zvyčajne trvajú niekoľko minút, vo výnimočných prípadoch môžu pretrvávať až niekoľko hodín, vtedy sú pre postihnutého človeka veľmi vyčerpávajúce a bolestivé. Táto situácia si vyžaduje už lekársku pomoc. Čkavka totiž môže signalizovať aj zvýšenú črevnú plynatosť alebo dokonca rôzne závažné ochorenia, ako mozgové nádory a zápaly, cievne mozgové príhody, infarkt myokardu, pneumóniu, zápal pečene alebo žlčníka či žalúdočný vred.

 

Ako si pomôcť

  • Človeku, ktorý má problém so čkaním, by sa mal posadiť, zdvihnúť obe ruky a hlavne zadržať dych a potom vzduch veľmi pomaly vydychovať. Cieľom je zvýšiť hladinu oxidu uhličitého v krvi.
  • Občas postačí vypiť pohár studenej vody, ale pomaly po hltoch.
  • Ak sa tým problém nevyrieši, postihnutý by si mal  priložiť na ústa a nos papierové vrecko a dýchať doň niekoľko minút.
  • Niekedy pomôže aj lyžička cukru, ktorý po niekoľkých minútach zmení nervové impulzy v ústach, čím sa prerušia kŕčovité sťahy bránice. Podobne si môžu pomôcť mamičky malých detí, dojčatám však treba podať cukor rozpustený vo vode.
  • Skúsme zadržať dych a potom 2- a 3-krát naprázdno prehltnúť a takto to ešte zopakovať.
  • Ak tento problém súvisí s konzumáciou jedla, mali by sme jesť pomalšie, nie v chvate, tak sa čkaniu môžeme vyhnúť.
  • Funguje aj odpútanie pozornosti od čkania, treba skúsiť lúštiť krížovku alebo učiť syna matematické rovnice. Alebo namiesto hlavy zamestnať svaly a niekoľkými drepmi problém odstrániť.
  • K bizarnej, ale najmä u detí osvedčenej prvej pomoci patrí šteklenie, ktoré dokáže poriadne rozosmiať. Treba vyskúšať.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada