10.01.2020 09:26

Máte strach z lietania?

Zdravie a krása – Relax a pohyb

 

Možno aj vy si práve vyberáte vhodnú destináciu na letnú dovolenku a negatívne vás ovplyvňujú obavy v súvislosti s absolvovaním dlhého letu na vzdialený kontinent. Sú zbytočné, podobné pocity treba prekonať. Nechcete sa predsa vzdať výnimočných zážitkov, na ktoré budete spomínať zvyšok života.... Máme pre vás pár zaujímavých tipov na potlačenie nepríjemných príznakov spojených so strachom z lietania.

Kým väčšina z nás s nástupnom leta túžobne odpočítava dni do začiatku dovolenky, v ľuďoch, trpiacich strachom z lietania narastá úzkosť. Namiesto radosti z blížiacej sa cesty a očakávania pekných zážitkov sa ich zmocňujú len nepríjemné obavy z pobytu na palube lietadla. Ak ste i vy obeťou aviofóbie, alebo postihla niekoho z vašich blízkych, určite si kladiete otázku, ako s ňou bojovať. Niektorí psychológovia varujú, že to nie je najľahšie, lebo na prekonanie strachu je podľa nich potrebné časté opakovanie situácie, ktorá ho vyvoláva. A keďže väčšinou lietame maximálne párkrát do roka, na adaptáciu to nestačí. Na druhej strane však príbehy celebrít, ktoré strach z lietania nikdy nedokázali prekonať (Aretha Franklin, Kate Winslet, či Ben Affleck), navrávajú, že ani vyššia frekvencia letov, alebo prístup k privátnemu lietadlu nie sú zárukou úspechu.

Azda dôležitejšie je preto realistickejšie porozumenie situácii, v ktorej sa nachádzate a včasná príprava na samotný let. Každý z nás je iný a kým niekomu môže na prekonanie obáv pomôcť faktami podložená racionalizácia, inému relax a telesná pohoda, ďalšieho môže upokojiť prítomnosť chápavého spolucestujúceho alebo jednoduchý psychologický trik. Prístupov a možností je viacero, tak si doprajte priestor na experimentovanie.

Aká je pravdepodobnosť?

Matematicky vyjadrená pravdepodobnosť, že zomriete pri havárii lietadla je 1 ku 11 miliónom, teda približne 0,0000001 %. U leteckých spoločností vo vyspelých krajinách je ešte nižšia, 1:15 miliónom. Pre porovnanie, pravdepodobnosť smrti v dôsledku stretu so žralokom je 1:3,7 milióna, ako pasažier vlaku 1:500 000 a následkom autonehody 1:5000. K tomu, havárie lietadiel prežije až 95,7 % z pasažierov na palube. Z ešte širšej perspektívy, väčšie riziká predstavujú uštipnutie hadom, blesk či pád z postele. 

 

Očakávania a predvídavosť

Veľa obáv však plynie aj z neistoty, ako bude let prebiehať, ako sa budú správať spolucestujúci a ako bude reagovať organizmus. Prečo máte čudný pocit v uchu? Nevyzerá to krídlo tak trochu labilne? Prečo nás vyzývajú, aby sme zostali sedieť a pripútali sa? Prieskumy ukázali, že takmer tri štvrtiny ľudí trpiacich aviofóbiou má strach z mechanického zlyhania lietadla.

Aby bol vplyv podobných udalostí na vašu psychiku čo najmenší, oboznámte sa s detailmi fungovania lietadla. Napríklad:

  • Aby lietadlo vzlietlo, potrebuje nabrať rýchlosť. Pri trení so zemským povrchom to cítite viac, no po vzlietnutí už menej.
  • Tlak v ušiach cítite v dôsledku zmeny tlaku vzduchu. Je to prirodzené a spravidla nie nebezpečné.
  • Niektoré časti krídel sú pohyblivé a slúžia na lepšie manévrovanie.
  • Motory lietadla sú jednoduchšie ako tie v automobiloch, alebo v záhradných kosačkách. Aj pri nepravdepodobnom zlyhaní jedného z nich, zostáva lietadlo funkčné.
  • Tlak na dvere lietadla vo výške 9000 metrov je ekvivalentný záťaži zhruba 9000 kg.
  • Štyri aerodynamické faktory – tiaž, ťah, odpor a vztlak – pôsobia navzájom počas letu na lietadlo a výsledkom je, že pasažieri sa i napriek veľkej výške cítia na palube viac-menej prirodzene.
  • Na jednu hodiny letu lietadla pripadá 11 hodín údržby.

 

Ak sa chcete dozvedieť viac o probléme s turbulenciami, čo treba robiť vo fáze vybavovania letu, neskôr na letisku i v samotnom lietadle a tiež ako si trénovať mozog proti nepríjemným myšlienkam, tak podrobnosti nájdete na stránke:   https://www.satur.sk/blog/mate-strach-z-lietania-prekonajte-ho-vdaka-tymto-tipom/

  

 

FOTO: archív CK SATUR

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada