21.09.2012 13:41

Máme iba jedno srdce...

Aktuality

 

 

Kardiovaskulárne ochorenia postihujú z roka na rok stále viac ľudí. Jedným z dôvodov vážnych chorôb srdca a predčasných úmrtí je zlý životný štýl. Svetové zdravotnícke organizácie už roky upozorňujú na tento problém. Overeným a účinným prvkom prevencie je aj Svetový deň srdca, ktorý pripadá na 29. septembra.

 

Aj Slovensko sa, aktuálne už po dvanásty krát, zapojí do tejto významnej spoločenskej iniciatívy, ktorej cieľom je upozorniť laickú verejnosť na nebezpečenstvo zlyhania srdca či kardiovaskulárneho systému a prostredníctvom nenásilných aktivít hovoriť o rizikách nesprávneho štýlu života. Či už sú to informatívne letáky, plagáty a pohľadnice, športové podujatia, pochody, behy a verejné diskusie s odborníkmi.

Táto svetová aktivita nevznikla náhodou. Podnetom boli dva fakty. Prvým je alarmujúce štatistické číslo 17 miliónov, čo predstavuje počet ľudí, ktorí každoročne podľahnú srdcovým chorobám a cievnej mozgovej príhode. A druhým je konštatovanie odborníkov, že až 80 percentám predčasných úmrtí zo spomenutých príčin by sa dalo predísť. Svetová federácia srdca preto každoročne bije aj prostredníctvom tohto dňa na poplach, aby upozorňovali na extrémy v našom živote – fajčenie, zlé stravovanie či málo pohybu.

 

Odporúčania Svetového dňa srdca:

  1. BUĎTE AKTÍVNI! Fyzická nečinnosť spôsobuje až 6 percent úmrtí na svete. Na zníženie rizika ochorenia srdca a mozgovej príhody stačí 30 minúť stredne intenzívnej aktivity do týždňa. Môže to byť rovnako cvičenie, tak aj jazda na bicykli, upratovanie alebo práca v záhrade.
  2. STRAVUJTE SA ZDRAVO! Až pričasto konzumujeme polotovary s vysokým obsahom cukru, soli, nasýtených tukov a trans-mastných kyselín a v stravovacích návykoch nám chýba dostatok zeleniny a ovocia. Dôležité je tiež znížiť množstvo sladkých pokrmov, zredukovať veľkosť porcií a menej soliť.
  3. POVEDZTE „NIE“ FAJČENIU! Vzdať sa tohto zlozvyku nie je len plusom pre naše zdravie, ale aj pre zdravie celej našej rodiny. Navyše vlastným pozitívnym príkladom inšpirujeme aj svoje deti.

 

Na projekte sa zúčastňujú alebo ho podporujú:

  • Slovenská liga za prevenciu a liečbu kardiovaskulárnych ochorení - Srdce srdcu
  • spoločnosť Sanofi a Zentiva na Slovensku
  • Slovenská nadácia Silvie Gašparovičovej - Vzdelanie a zdravie pre všetkých
  • Slovenská nadácia srdca
  • Slovenská kardiologická spoločnosť
  • Slovenská asociácia aterosklerózy

 

redakcia Doma a Rada

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada