19.09.2015 10:29

Malacká nemocnica zabodovala

Aktuality

 

V septembri usporiadala Nemocnica Malacky zaujímavé podujatie. Ďalšie z pravidelných osvetových podujatí pod názvom Týždeň zdravia bolo venované zdraviu kĺbov, kostí a chrbtice. Malačania si mohli nechať bezplatne vyšetriť hustotu kostí a s deťmi absolvovať vyšetrenie plochých nôh.

Tohtoročný Týždeň zdravia bol zameraný na prevenciu a liečbu ochorení pohybového aparátu a nemocnica pripravila za účasti odborníkov skutočne bohatý program. Ústrednou témou podujatia bola artróza kĺbov a možnosti jej liečby. „Týždeň zdravia sa stal našou pravidelnou osvetovou akciou. Úprimne sa tešíme, že si k nej ľudia vytvorili pozitívny vzťah a prispievame tak k prevencii rôznych ochorení,“ konštatuje riaditeľ Nemocnice Malacky Ing. Peter Kalenčík.

 

Osobná skúsenosť z liečby gonantrózy

O liečbe kmeňovými bunkami prišla porozprávať aj známa moderátorka Ada Straková, ktorá svoje zdravie zverila do rúk špecialistom. „Keď ma začali bolieť kolená a diagnostikovali mi gonartrózu, skúšala som všemožné liečebné procedúry. Jediné, čo mi však pomohlo, bola liečba kmeňovými bunkami, ktorú som absolvovala práve v tejto nemocnici. Pohyb jednoducho milujem a je pre mňa synonymom zdravia,“ vysvetľuje bývalá televízna hlásateľka.

Problém pre mnohých

Bolesti kĺbov či chrbtice a s tým súvisiace ochorenia pohybového aparátu trápia stále viac pacientov nielen v preddôchodkovom, ale aj v produktívnom veku. Preto si Nemocnica Malacky pripravila aktivity zamerané na prevenciu týchto ochorení ako aj odborné poradenstvo. Návštevníci si mohli nechať bezplatne vyšetriť hustotu kostí denzitometriou a následne dostali radu o správnom príjme, ale aj ukladaní vápnika v tele. „Vyšetrili sme 284 ľudí, pričom niektorí z nich sú sledovaní alebo už boli liečení na osteologických pracoviskách. Len 56 z vyšetrených malo obsah minerálov v kostiach v rámci normy fyziologických hodnôt. Až 135 vyšetrení potvrdilo nižšiu hodnotu minerálov, čo môžeme považovať za osteopéniu. Pravdepodobnosť osteoporózy preukázalo 93 nameraných hodnôt. Veľmi pozitívne hodnotíme vysoký záujem ľudí o svoje zdravie, čo preukázali aj svojou trpezlivosťou pri čakaní na vyšetrenie. Pacientom so zníženou hladinou minerálov sme odporúčali návštevu svojho odborného lekára,“ zhodnotila výsledky denzitometrie MUDR. Ingrid Oppenbergerová.

Deti majú ploché nohy

Deti zo základnej školy Záhorácka si počas Týždňa zdravia vyskúšali zdolať športové prekážky a odborníci sa zamerali aj na prevenciu a meranie plochých nôh. „U väčšiny detí sme pozoroval ploché až stredne ploché nohy. Len tretina detí mala chodidlá v poriadku. V školskom veku je možné vývin chodidiel upraviť, resp. zlepšiť pravidelnou rehabilitáciou a dlhodobým cvičením v spolupráci s rodičmi,“ konštatuje primárka z fyziatricko – rehabilitačného oddelenia MUDr. Helena Lesayová.

Viac informácií na www.casnazdravie.sk  a www.liecbaklbov.sk.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: archív

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada