Magické číslo diabetika
Aktuality
Vianoce sú časom sladkého pokušenia. Aj pre diabetikov, ktorí sa len so sebazaprením dokážu ustrážiť. Lekára však neoklamú. A ani seba. Preto si ani cez vianočné sviatky nemôžu dať v diéte pauzu. Lekár vždy presne pomocou vyšetrenia hladiny glykovaného hemoglobínu zistí, v akom stave bola ich cukrovka v posledných troch mesiacoch. V týchto dňoch prichádza do odborných ambulancií brožúra určená pacientom i lekárom s priliehavým názvom - Pán doktor, dostaňte ma pod sedem.
Kontrola glykovaného hemoglobínu raz za tri mesiace lekárovi ukáže, v akom stave je pacientov diabetes. Vysoká hodnota jednoznačne potvrdzuje , že pacient mal v posledných troch mesiacoch prevažne vysokú hladinu cukru. Prestať jesť sladkosti pár dní pred plánovaným vyšetrením teda nepomôže. Lekár zistí pravdu o dodržiavaní diéty. "Vyšetrenie hladiny glykovaného hemoglobínu je najefektívnejšia kontrola diabetu. Číslo sedem znamená 7 percent glykovaného hemoglobínu u diabetického pacienta. Ak pacient dosiahne takúto hodnotu, jeho cukrovka je dobre kompenzovaná, diabetes je správne liečený," hovorí Doc. MUDr. Emil Martinka, prezident Slovenskej diabetologickej spoločnosti. Diabetici s hodnotami glykovaného hemoglobínu okolo 7 percent majú oveľa vyššie šance predísť vzniku komplikácií cukrovky, ktoré môžu postihnúť napríklad oči, obličky, cievy či nervy oproti diabetikom s hodnotami okolo 8 percent a viac.
Čo je glykovaný hemoglobín
Glykovaný hemoglobín (HbA1c) označuje množstvo cukru naviazaného na krvné farbivo hemoglobín v červených krvinkách. Proces, pri ktorom sa glukóza viaže na hemoglobín, nazývame glykácia hemoglobínu. Množstvo glykovaného hemoglobínu závisí od množstva glukózy v krvnom obehu počas 120 dní, čo je životný cyklus červených krviniek. Na to, aby sa glukóza naviazala na hemoglobín, musí jej byť v krvi nadbytok - to sa stáva u človeka s diabetom počas hyperglykémie. Glukóza sa viaže na proteíny v bunkách všade v tele, nielen na hemoglobín. Poškodzuje steny buniek a vznikajú komplikácie diabetu. Viazanie glukózy na hemoglobín je však ľahko merateľné. Preto sa vyšetruje a považuje sa za ukazovateľ poškodenia buniek diabetom.
Pre diabetikov magická číslovka
Projekt "Pán doktor, dostaňte ma pod sedem" realizuje Slovenská diabetologická spoločnosť v spolupráci so Zväzom diabetikov Slovenska a podporou spoločnosti Sanofi. Cieľom je informovať diabetikov o správnej kompenzácii diabetu a nutnosti kontroly ochorenia pomocou vyšetrenia glykovaného hemoglobínu.
Merajú až do konca roku
Ďalší projekt, ktorý začal v septembri a potrvá do konca decembra, má názov "Diadni v lekárni." Je venovaný diabetikom a ich rodinným príslušníkom. V lekárňach na celom Slovensku v týchto mesiacoch merajú diabetikom glykovaný hemoglobín a ostatným návštevníkom glukózu v krvi. V rámci oboch projektov dostávajú všetci pacienti aj ich blízki edukačné materiály. Všetky termíny a konkrétne miesta meraní v lekárňach nájdete na stránke www.zivotbezcukrovky.sk.
Posolstvo Svetového dňa diabetu
Ústrednou témou tohtoročného Svetového dňa diabetu, ktorý si pripomíname 14. novembra, je zdravá strava a jej vplyv na rozvoj diabetu vyjadrená heslom "To, čo zjeme dnes, sa zajtra prejaví na našom zdraví." Podstatou je nahradiť priemyselné potraviny s pridaným cukrom zdravším ovocím a zeleninou a sladené nápoje čistou vodou. Mnohí ľudia, ktorí nemajú cukrovku, ale aj diabetici podliehajú rôznym mýtom o cukre. Napríklad, že trstinový cukor je menej kalorický a zdravší než biely alebo tiež, že dia výrobky možno konzumovať bez obmedzenia, lebo v nich nie je cukor. Tiež mnohí veria, že v priemyselne spracovaných údeninách a slaných čipsoch nie je pridaný cukor, alebo že diabetici môžu piť kolové nápoje s "nula kalóriami."
redakcia Doma a Rada, FOTO: pixabay.com
—————