27.04.2012 14:50

Lupus – nová liečba

Aktuality

 

Lupus je závažné chronické ochorenie, ktorým trpí 5 miliónov ľudí na svete. Pri nedostatočnej liečbe ohrozuje pacienta poškodenie vnútorných orgánov a napokon ich zlyhanie.

 

Systémový Lupus erythematosus je spôsobený autoimunitnou poruchou, pri ktorej imunitný systém zhodnotí vlastné zdravé bunky tela ako cudzieho votrelca čiže ako vírus alebo baktériu. Problém nastáva, keď začne proti nim vytvárať autoprotilátky, ktorými tie zdravé ničí. Dôsledkom je zápal, opuch, bolesť a neraz poškodenie orgánových systémov. Príčiny, ktoré štartujú takéto neštandardné správanie organizmu nie sú celkom známe, ale úlohu tu zohrávajú možné dedičné dispozície, pôsobenie UV žiarenia, ale i škodlivých látok ako ortuti či pesticídov v rizikových povolaniach, no hlavne hormóny a infekcie. Preto častými pacientmi sú ženy, ktoré počas života prechádzajú prudkými hormonálnymi zmenami, či už v puberte alebo v tehotenstve. Najčastejšie sa toto ochorenie vyskytuje u mladých dievčat a žien v plodnom veku, u časti populácie v rozpätí 15 až 44 rokov.

 

Lupus drieme a čaká na vhodnú príležitosť

Pre toto ochorenie je charakteristické striedanie období, keď nemá človek žiadne ťažkosti, s obdobiami vzplanutia a napokon aktívnej fázy. Pacientovi sa znižuje kvalita jeho života, pretože pri každom vzplanutí hrozí zhoršenie stavu zasiahnutého orgánu. Typickým príznakom je intenzívna únava, ktorú pociťuje až 85 percent ľudí s týmto ochorením. Ďalšími symptómami sú bolesti, nekvalitný spánok a nedostatok fyzickej sily na zvládanie bežného života. Výsledkom môže byť depresia, ktorá sa zhoršuje aj pre nepochopenie okolia.

Pri lupuse zvyknú bolieť kĺby na rukách a chodidlách a pacientov často trápi typická vyrážka v tvare motýľa na koreni nosa a na lícach. Tento estetický hendikep však zároveň pomáha lupus rýchlejšie odhaliť. Mnohí pacienti majú však aj iné komplikácie a zdravotné ťažkosti. Môže to byť artritída, problémy s obličkami, zápaly krvných a lymfatických ciev, zväčšenie lymfatických uzlín, problematické tehotenstvo a predčasný pôrod, zápal pohrudnice, pankreasu a osrdcovníka, ochorenie pečene, chudokrvnosť, pľúcne problémy či Raynaudov syndróm, pri ktorom sú pre nedokrvenie prsty na rukách a nohách namodralé, stuhnuté a bolestivé.

 

Nová systémová liečba

Liečba lupusu si vyžaduje spoluprácu viacerých odborníkov, okrem reumatológa by to mal byť internista, pľúcny lekár a nefrológ. Doterajšia liečba bola pre pacientov náročná. Množstvo silných liekom, či už kortikosteroidov, antimalarík a imunosupresívnych liekov organizmus vyčerpávalo a malo vedľajšie účinky. Aktuálne sa pre pacientov so systémovým lupusom črtá nová éra. Pri príležitosti Svetového dňa lupusu, ktorý bude 10. mája 2012, dostanú k dispozícii nový liek osobitne vyvinutý pre boj s týmto vážnym ochorením. Ide o cielenú liečbu bez vážnych nežiaducich dôsledkov pre organizmus. Pôsobí totiž na bielkovinu cirkulujúcu v krvi pacienta, ktorá zohráva dôležitú úlohu pri vzniku i vývoji ochorenia. Cielená biologická liečba je určená dospelým pacientom a bude poskytnutá všetkým tým, ktorých odborníci posúdia ako vhodných na tento typ liečby.

 

Liečbu musí dopĺňať zmena životného štýlu:

  • rovnováha medzi odpočinkom a cvičením, žiadna preexponovaná záťaž
  • zdravé stravovanie ako dobrá prevencia ochorení, či už obezity, osteoporózy alebo hyperlipidémie
  • pravidelná zdravotná starostlivosť a prevencia ochorení
  • minimalizovanie pobytu na slnku
  • používanie kvalitných ochranných prostriedkov, pretože ultrafialové žiarenie môže podporiť vzplanutie ochorenia
  • žiadne fajčenie, ktoré spôsobuje vyššiu aktivitu ochorenia
  • vyhýbanie sa stresu

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: https://morguefile.com/

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada