03.09.2017 18:09

Luhačovice kultúrne

Aktuality

 

Akciová spoločnosť Kúpele Luhačovice pripravila v týždni od 6. do 9. septembra už 5. ročník Dní slovenskej kultúry, ktoré sú jedným z vrcholov kultúrneho leta. Počas niekoľkých dní sa tu predstavia umelci zo Slovenska - herci Milan Lasica a Martin Huba, ružomberský folklórny súbor Liptov a dámsky salónny orchester Afrodité.

Tento rok sa priaznivci filmu môžu tešiť v stredu 6. septembra o 19.30 v Mestskom dome kultúry Elektra na „Svetlé miesto“. Je to film o histórii československých vzťahov v Luhačoviciach, ktorý režíroval Dušan Trančík.

Vo štvrtok 7. septembra o 19.30 v Kúpeľnom divadle poteší návštevníkov hra „Starí majstri“. Dvaja bratia, poslední potomkovia slávnej divadelnej rodiny, sa nemajú radi. Dalo by sa povedať, že sa neznášajú. Sú slávni, úspešní, avšak vo veku, kedy sa role nehrnú. Prijímajú teda ponuku na hru o dvoch bratoch, ktorí sa nenávidia. Sledujeme prvé skúšky, premiéru, nekonečné zájazdové turné aj záverečné predstavenie. Bez toho si to uvedomujú, začnú sa zbližovať. Zlosť a problémy z minulosti sa mení na bratskú lásku. Lenže čo je divadelná hra a čo je vlastne realita? Hlavných úloh sa pre potešenie publika zhostili tak známe herecké osobnosti, ako sú Milan Lasica a Martin Huba.

V piatok 8. septembra o 16.00 na Kúpeľnom námestí vystúpi Folklórny Súbor Liptov z Ružomberka. A 9. septembra o 19.30 v Kúpeľnom divadle je naplánované vystúpenie dámskeho salónneho orchestra Afrodité, s filmovými a muzikálovými melódiami.

Neodmysliteľnou súčasťou Dní slovenských kultúry je tiež Kuchárska kniha starej mamy. Pod týmto názvom sa skrývajú lákavé slovenské špeciality, ktoré opakovane pripravia v ALEXANDRIA Spa & Wellness hoteli.

Viac o filme Svetlé miesto

Film o osobnostiach politického, kultúrneho a spoločenského života na moravsko-slovenskom pomedzí, kde sa začiatkom 20. storočia odohralo historické zblíženie Čechov a Slovákov. Luhačovice sa stali prvým kúpeľným mestom v Rakúsko-Uhorsku, ktoré bolo v českých rukách a hlásilo sa k slovanskej kultúre. Zišlo sa tu niekoľko výrazných osobností, ktoré spojili svoje schopnosti a intelekt, aby za niekoľko sezón vybudovali moderné kúpele v slovanskom duchu. Slovenské zastúpenie bolo reprezentatívne: správcom kúpeľov bol Cyril Holuby, významnú úlohu zohral kúpeľný lekár Pavel Blaho, ktorý bol neskôr členom dočasnej vlády prvej ČSR so sídlom v Skalici a zaslúžil sa o účasť Slovákov v novom štátoprávnom usporiadaní. A do tretice... originálnu pečať kúpeľom dali stavby Dušana Jurkoviča, ktorý svoje motívy čerpal zo slovenskej ľudovej architektúry. V jeho Slováckej búde, ktorá po rozpade štátu vyhorela, bola okrem iného prvýkrát vyslovená myšlienka československého národa. Do filmu je zaradených množstvo archívnych fotografií a filmových materiálov, ktoré v predkladanom kontexte neboli dosiaľ zverejnené. Film je pripomenutím stého výročia založenia spoločného štátu a štvrťstoročia od jeho rozpadu. (Zdroj: Art Film Fest)

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: archív

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada