01.05.2018 17:05

Listový šalát v kuchyni

Varenie – Rady do kuchyne

 

Šalát sa už dávno nespája iba s jarnými mesaicmi, dnes ho dostaneme v hypermarketoch chrumkavé zelené hlávky po celý rok. A je dostatok dôvodov, prečo si ho dopriať čo najčastejšie. Obsahuje totiž vitamíny C, E aj skupiny B a tiež kyselinu listovú, niacín a biotín.

V kuchyni sa listový šalát používa najmä na prípravu zeleninových šalátov a na ozdobovanie jedál studenej kuchyne, rôznych chlebíčkov a mís. Je však vhodný aj na tepelnú úpravu, obľúbené sú najmä omáčky a prívarky.

 

Aké základné druhy listového šalátu poznáme:

  • hlávkový - je tradičnou sortou, ktorá sa u nás zvykla vždy pestovať
  • rímsky – má tuhšie listy a mandľovú príchuť
  • ľadový – je viac krehký ako hlávkový, ale zároveň má kompaktnejšiu hlavičku, ktorá vydrží v chladničke dlhšie

 

Zásady nákupu i skladovanie

  • Pri kupovaní listovej zeleniny by si treba všímať niektoré negatíva. Rímsky šalát by nemal mať zvädnuté listy. Ak sa zdá v pohode a po príchode domov predsa len trochu povädne, oživíme ho nasledovne: najprv ho nakrátko ponoríme do horúcej a vzápätí do ľadovej vody, potom ho otrasieme a uložíme v chladničke.
  • Ľadový šalát by nemal mať čierne škvrny alebo tmavohnedý záver hlúbu, taká farba prezrádza, že šalát odrezali už dávno.
  • Čerstvosť hlávkového šalátu si preveríme vďaka odtieňa hlúbu. Dlhšie odrezaný má hnedú alebo až čiernu farbu. Tento druh šalátu by sme v chladničke nemali ukladať v blízkosti rajčiakov. Vylučujú totiž etylén, ktoré spôsobuje vznik škvŕn na listoch. Ak ho dáme do menšej misky s trochou vody so soľou, predĺžime sviežosť jeho listov.

Ako správne šalát umývať

Pri umývaní listového šalátu nepoužívajme špeciálnu „umývačku“ zeleniny, potom by rýchlo zvädol. Jednotlivé listy oddelíme, vložíme do veľkej misy, ktorú naplníme vodou. Jemným krúžením listov vo vode ich zbavujeme nečistôt, zvyškov hliny a piesku, ktoré zostávajú na dne. Potom šalátové listy prenesieme do druhej misky a keď pod rukami ešte cítime nejaké nečistoty, ktoré sú na hladkej ploche dobre hmatateľné, proces zopakujeme. Niekedy musíme prepieranie opakovať i trikrát, pretože šalátové druhy rastú pri zemi. Potom listy opatrne vysušíme, aby sa nepolámali. Keby sme ich nezbavili prebytočnej vody, tá by potom nálev príliš zriedila a chuťovo znehodnotila. Listy nekrájame, ale opatrne natrháme na väčšie kusy, menšie listy necháme celé.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada