13.10.2021 21:26

Liečivá sila chryzantémy

Zdravie a krása – Keď lieči príroda

 

Číňania si chryzantému cenia ako symbol aristokracie, ale tomuto kvetu prisudzujú aj liečivé účinky. Chryzantéma bola súčasťou tradičnej čínskej medicíny. Súčasná veda potvrdila, že je bohatá na alkaloidy, esenciálne oleje, vitamíny A a B1, adenín, cholín, aminokyseliny a účinné látky proti baktériám a vírusom spôsobujúcim napríklad tuberkulózu.

  • Zápary z kvetov, listov i koreňov pomáhajú pri liečení cukrovky i pri znižovaní vysokého krvného tlaku, tlmia bolesť hlavy a posilňujú zrak, ale i pečeň, pretože neutralizuje toxíny. Táto rastliny má pozitívny vplyv aj na činnosť pľúc.
  • Číňania pasovali chryzantému za bojovníka proti rakovine, ako prevencia sa odporúča pravidelné pitie odvaru zo všetkých častí rastliny a pridávanie okvetných lístkov do jedál.
  • Počas horúcich letných dní sa zvykne v Ázii piť čaj pripravený práve z týchto kvetov, pretože majú termoregulačné vlastnosti. Podávať sa môže aj s ľadom.
  • Čaj má však aj antiseptické účinky, preto sa užíva pri infekcii dýchacích ciest, zápale očí i hrdla alebo pri horúčke.
  • Kvet chryzantémy pomáha riešiť tiež zápaly kože a akné, postihnuté miesta si treba umývať nálevom alebo na ne prikladať samotné kvety.

 

Ako si čaj z tohto ušľachtilého kvetu pripraviť?

Najčastejšie sa používa chryzantéma vencovitá, ale pri príprave môžeme skombinovať aj viac druhov. Použiť sa dajú rovnako sušené alebo čerstvé kvety či puky, ktoré zalejeme vriacou vodou a necháme vylúhovať. Tento nápoj zaručene osvieži a vzpruží. A zaženie aj únavu ľuďom, ktorí pracujú dlho pri počítači. Nemusíme sa obávať chuti. Práve naopak, pochutnáme si na lahodnom čaji, pretože chryzantéma obsahuje množstvo vonných silíc.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada