20.08.2017 08:50

Liečime si zápal močových ciest

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

Ani v lete sa občas nevyhneme nepríjemnému a bolestivému zápalu močových ciest. Príčinou býva baktéria, ale aj premenlivé počasie a podcenenie náhleho ochladenia počas búrky alebo dlhší pobyt v príliš studenej vode na kúpalisku či v prírodnom jazere. Niektoré ženy sú na tento zdravotný problém náchylnejšie, mali by sa preto pred podobnými ťažkosťami chrániť preventívne.

 

  • Keďže častým spúšťačom zápalu bývajú baktérie, je dôležité dodržiavať pravidelnú hygienu a radšej sa sprchovať ako kúpať. Najmä ak do vody pridáme rôzne aromatické oleje a peny, ktoré môžu intímne miesta na tele podráždiť a zlikvidovať prirodzene kyslé prostredie pošvy. Tým sa vytvárajú vhodné podmienky pre život rôznych mikróbov, vrátane tých, ktoré spôsobujú zápal močových ciest.
  • Chybu robia aj ženy, ktoré zadržiavajú malú potrebu, napríklad pre zaneprázdnenosť v práci. Nahromadený moč v močovovom mechúre však vytvára prostredie na množenie baktérii a navyše vytvára tlak na okolité cievy, ktorými nepreteká krv aj spolu s obrannými látkami tak, ako by mala.
  • Špeciálne obozretné musia byť diabetičky, pretože ich moč obsahuje cukor, ktorý zlepšuje podmienky pre tvorbu a rast baktérií.
  • Dôležité je dodržiavať pitný režim. Častejším preplachovaním močového mechúra čistou vodou, minerálnymi vodami i bylinkovými čajmi sa riziko zápalu znižuje.
  • Výbornú ochranu poskytujú brusnice. Ich konzumáciou si zabezpečíme látky, ktoré bránia baktériám usadzovať sa na stenách močového mechúra a tie sa potom vyplavia z tela von.
  • Účinnou prevenciou pre ženy s recidívou tohto problému je aj nosenie správnej bielizne. Bavlnená, ktorá nasáva vlhkosť, je určite lepšia ako výrobky z umelých vlákien. Podobné textílie udržiavajú dlhšie teplo a vlhko, kde sa baktériám výborne darí. Úplným hazardom sú tangá. Tento druh spodnej bielizne spôsobuje ľahký prechod baktérií z oblasti konečníka k ústiu močovej trubice.
  • Dôležité je tiež nesadať si na chladnú zem alebo lavičku či kovové zábradlie a pri ochladení sa chrániť teplou spodnou bielizňou.
  • Kameňom úrazu bývajú i mokré plavky. Počas pobytu pri vode si ich treba prezliecť vždy za suché.
  • Problém eliminujeme aj denným príjmom vitamínu C alebo potravín s týmto vitamínom, ktorý okyslí moč a tým znehodnocuje prostredie vhodné pre rozmnožovanie mikróbov.
  • Protizápalový i protiplesňový efekt má aj konzumácia cesnaku a petržlenovej vňate.

 

Poznámka:

Zápal močových ciest, ktorý sa prejavuje zvyčajne bolesťami v podbrušku, častým močením sprevádzaným pálením a rezaním, sa dá bez následkov dobre vyriešiť. Netreba ho však podceniť, ak sa zanedbá, môže prerásť do komplikovaného hnisavého zápalu, ktorý ohrozuje obličky. Pri prvých príznakoch ho môžeme zlikvidovať pitím urologického čaju alebo užitím voľno predajných liekov, ale pri opakovaní zápalu je múdrejšie navštíviť lekára.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada