15.04.2018 17:17

Leto prináša ženám aj komplikácie

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

Letná sezóna, ktorá sa už pomaly blíži, je časom odhalených nôh a bikín, kedy chceme svoje telo ukázať v tej najlepšej forme. Okrem slnka, piesku a vody je to však aj obdobie, kedy by si ženy mali dávať viac pozor na intímne partie. Mokré plavky, sedenie na chladnej zemi či nenápadný vetrík môžu „zavariť“ na poriadny problém.

Pravdepodobne každá žena sa teší na návštevu kúpaliska či slnkom zaliatej pláže. Kúpanie môže byť príjemným spestrením letných radovánok, avšak mokrými plavkami si môžeme spôsobiť vážne urologické problémy. Pre niektoré ženy tak pekné letné mesiace napokon zhorknú. „Niektoré ženy trpia častými recidívami infektov močových ciest v súvislosti s kúpaním, podchladením, ale aj preteplením, najmä v termálnych vodách s možnosťou kolonizácie rôznymi patogénmi,” vysvetľuje urológ MUDr. Igor Bartl. Veľmi jednoduchou a účinnou prevenciou prechladnutia a prípadného vzniku nepríjemnej cystitídy je pravidelné prezliekanie sa do suchých plaviek. Aj mokré plavky sú totiž hotovým rajom pre baktérie. Zvážiť by sme mali i dĺžku pobytu v studenej či stojatej vode, najmä v prípade prírodných jazier, ktoré nemusia byť hygienicky overené.

 

Nielen mokro, ale i chlad

Močovým cestám neprospieva ani sedenie rozpáleného tela na studenom kameni alebo na zábradlí v chládku, na mokrej tráve či v prievane. Zabúdať by ženy nemali ani na pravidelný pitný režim, ktorý je počas horúcich dní ešte dôležitejší ako inokedy. Je základom prevencie, bez ktorej by nemali urobiť ani krok. Pomáha totiž predchádzať tomu, aby sa baktérie udržali v močových cestách. Ideálne je vypiť aspoň 2,5 litra tekutín denne, najlepšie čistej vody, aby sa baktérie vyplavovali z tela von. Vhodné sú i urologické a bylinné čaje. Naopak vyhýbať sa treba sladeným nápojom, ktoré sú v dôsledku vysokého obsahu cukru doslova „živiteľmi“ baktérií.

 

Keď už problémy prepuknú

Ak sa napriek opatreniam vzniku zápalu močových ciest žena predsa len nevyhne, dôležité je dodržiavať dostatočný pitný režim, aby sa baktérie vyplavili z tela von, a, samozrejme, okamžitá návšteviť lekára, ktorý naordinuje vhodnú liečbu. Tou sú vo väčšine prípadov antibiotiká. Vhodné sú aj produkty alebo čaje z brusníc či samotné brusnice. Ich účinok netreba preceňovať, sú skôr prevenciou podobných problémov. Cystitídu liečiť nedokážu, sú však efektívnym pomocníkom pri vyplavovaní baktérií. „Pitný režim je pri liečbe infekcií močových ciest veľmi dôležitý. Nemáme na mysli alkohol ani kávu, ale čistú vodu, zriedené zeleninové šťavy či odvary z močopudných bylín. Moč by mal byť svetlý bez nepríjemného zápachu. Ďalej sa odporúča nepikantná diéta, pobyt v suchu a teple bez fyzickej, ale aj bez psychickej záťaže,“ vysvetľuje MUDr. Bartl.

Ďalším pomocníkom môže byť výživový doplnok Cistibell a Cistibell Plus s unikátnym patentovaným zložením na pohodu v močových cestách. Je založený na báze kombinovanej fytoterapie – čiže duálnom dávkovaní. „Ide o patentovanú kombináciu so synergickým efektom extraktov z berberínu, betulínu, arbutínu, forskolínu a D-manózy. Najnovšie štúdie potvrdili jeho účinnosť pri liečbe aj prevencii recidivujúcich infektov dolných močových ciest,” uzatvára odborník.

 

Letné hygienické zásady

  • Dôležitá je každodenná starostlivosť o intímne partie. Počas leta je o to náročnejšia, že sa človek viac potí a vzniká tak ideálny priestor na rozmnožovanie baktérií.
  • Základom je dôkladné utretie po použití toalety či sprchy. Utierať sa treba pohybom spredu dozadu a nikdy nie naopak, aby sme účinne dokázali eliminovať prenos baktérií z konečníka do pošvy.
  • Sprchovanie je dôležité pred i po každom pohlavnom styku.
  • Počas horúcich dní a nocí sa odporúča uprednostňovať bavlnenú spodnú bielizeň pred umelými vláknami a klasické nohavičky pre tangami, ktoré sa zarezávajú do zadku a dopomáhajú tak k prenosu baktérií z konečníka smerom k močovej trubici.
  • Pri sprchovaní je lepšie používať jemne parfumované mydlá alebo tie celkom bez parfumácie. Dôležité je tiež vyvarovať sa baktericídnym mydlám, ktoré môžu narušiť prirodzenú mikroflóru intímnych partií.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada