17.08.2018 10:50

Letné ovocné drene a sorbety

Varenie – Rady z kuchyne

 

Kto chce ušetriť kalórie alebo nedôveruje v horúčavách smotanovým zmrzlinám, môže sa osviežiť ovocnými sorbetmi alebo dreňami. V Taliansku poznajú chladivé maškrty rôznych príchutí pod názvom granita, ktorá má však pre trochu inú technológiu chrumkavejšiu textúru.

Ovocné drene sú zaujímavé nielen pre schopnosť osviežiť konzumenta, ale aj pre výraznosť farby a najmä chuti. Je to vlastne sladká zmes z malín, melónu či broskyne uväznená v ľadovej drti alebo triešti. Sorbet býva dochucovaný medom a tiež vínom alebo destilátom. A ten pravý si vyžaduje prítomnosť bielka z vajca.

 

Skvelá domáca dreň

Staršie ročníky sa ešte možno pamätajú na ovocné drene v papierovom či plastovom kelímku, ktoré sa jedli pomocou drevenej zmrzlinovej paličky. Bolo sa treba riadne oprieť alebo trpezlivo vyškrabovať zmes, ktorá bola poriadne zmrznutá. K obľúbeným patrila jablková, jahodová a marhuľová.

Podobnú si môžeme vyrobiť aj doma. Stačí vybrať preferovaný druh ovocia, rozmixovať ho, prípade pomliagať vidličkou (ako jahody či maliny), pridať trochu cukru, lepšie trstinového, premiešať, naliať do menších plastových nádob a nechať zmraziť.

Jedinečný sorbet

Vyžaduje si trochu náročnejšiu prípravu. Ale zvládne ho aj začiatočník. Klasický sa robí tak, že cukor ( 300 g) sa zvarí s vodou (450 ml) a do vychladnutého nálevu sa pridá šťava z ovocia, napríklad z limetiek alebo citrónov (asi 200 ml). Zmes necháme asi dve hodiny v mrazničke. Vajíčkový bielok si vyšľaháme dotuha a zapracujeme ho postupne do rozmiešanej zmrazenej ovocnej hmoty a znovu uložíme na niekoľko hodín do mrazničky. Občas premiešame a napokon zo sorbetu vyrobíme porcie pomocou polievkovej lyžice.

Môžeme použiť aj plody ovocia, vhodné sú maliny a jahody, ktoré však treba rozmixovať. V takom prípade použijeme len 150 g cukru, lebo ovocie je dosť sladké a chutných plodov treba asi pol kilogramu. Výborný je aj sorbet pripravený z broskýň, čučoriedok alebo cukrového melónu.

 

CITRÓNOVÉ TIPY:

  • Ako dostať čo najviac šťavy z citrónu alebo limetky? Celý plod treba ešte pred prerezaním položiť na pracovnú dosku, oprieť sa oň dlaňou a pár krát ho pod tlakom pováľať. Tým sa membrány v dužine narušia a šťava sa z nej uvoľní pri vytláčaní ľahšie.
  • Limetkový sorbet môžeme použiť aj na prípravu vynikajúceho nápoja. Do pohára chladeného asi 20 minút v mrazničke vložíme kopček sorbetu, ktorý prelejeme limetkovou alebo citrónovou limonádou. V prípade večerného posedenia s priateľmi použijeme sekt.
  • Namiesto cukru môžeme pri príprave citrónového sorbetu použiť javorový sirup alebo med.

Poznámka:

Sorbet konzumenti vnímajú ako druh zmrzliny, ale v skutočnosti ide o samostatný druh chladného dezertu, pretože pri príprave sa nepoužíva ani mlieko ani smotana. Všade na svete poznajú podobné typy osvieženia. V Afrike majú agraz - zmrazenú kombináciu mandlí, džúsu z kyslých druhov ovocia a cukru, v Japonsku si robia kakigóri a na Filipínach zase halo–halo. V staroveku si zvykli Sicílčania zmiešať sneh z Etny s citrónovou šťavou.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada