24.06.2017 11:52

Lány rozkvitnutej levandule

Zelený domov – Vitamíny z črepníka

 

Začína obdobie kvitnutia levandule. Aj keď sa táto bylinka, ľahko identifikovateľná vďaka fialovému sfarbeniu, spája hlavne s francúzskym Provensálskom, ako liečivá rastlina sa pestuje aj u nás. A niektorí si ju sadia v záhrade alebo v črepníku z praktických dôvodov.

Vysádzať mladé rastlinky treba skoro na jar, ale až po prvých mrazíkoch a potom na jeseň, nie počas leta. V zime treba ostrihané kríky pozakrývať raždím alebo slamou, aby nepomrzli.

 

Čo levanduľa miluje?

  • Vyváženú, ani nie príliš kyslú, ani zásaditú pôdu, skôr piesčitú priepustnú.
  • Veľa slnka, v našich podmienkach je vhodná južná časť záhrady alebo slnečná terasa či balón, ak sme sa rozhodli pre osamotenú rastlinku v črepníku.
  • Dostatočnú cirkuláciu vzduchu, preto treba sadenice do pôdy umiestňovať v odstupe 10 ž 15 cm.
  • Vlhkosť naopak neznáša, príliš mokrá pôda jej môže spôsobiť hubové ochorenie, preto ju zalievame vždy až vtedy, keď pôda v jej okolí vyschne.
  • Rastlinu staršiu ako 2 roky treba na jar pristrihávať, ak sú kríčky príliš husté.
  • Vhodnou pri umiestnení je bezprostrednú blízkosť rozmarínu, mäty a materinej dúšky.

Správny čas zberu

Levanduľu treba zbierať v čase, keď sú spodné kvietky už trochu zoschnuté, ale naplno kvitnú horné kvietky klasu. Vtedy má levanduľa vďaka zloženiu silíc najsilnejšie liečivé účinky. A to je koncom júna a najmä v júli. Obsah silíc rozhoduje aj o načasovaní zberu počas dňa. Najlepšie je preto poludnie počas najväčšej horúčavy. Z rastlín odstrihávame vrchné časti v dĺžke 10 až 12 cm, ktoré potom sušíme v tieni iba na mierne teplom mieste. Môže to byť interiérová miestnosť, ktorá potom bude nádherne voňať. Levanduľu výborne usušíme zviazanú a zavesenú dolu hlavou. Keď kvietky uschnú, strhneme ich zo stonky a uložíme vo vzduchotesnej nádobe. Podľa potreby ich používame na prípravu odvaru na vnútorné i vonkajšie účely.

 

Tipy:

  • Stonky levandule nemusia končiť v koši. Ak sa chystáme urobiť táborák či oheň v letný podvečer, poslúžia ako ideálne zapaľovače. A podobne budú voňať na chalupe či chate, ak potrebujeme zakúriť v peci.
  • Záhon levandule zasadený v blízkosti ruží pomôže ochrániť tento kráľovský kvet pred voškami.
  • Pri pestovaní v črepníku treba dať na dno drenážnu vrstvu s pár kúskami dreveného uhlia, aby sme zabránili tvorbe plesní.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.publicdomainpictures.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada