27.06.2016 20:08

Kúsok Talianska na bratislavskej pláži

Harmónia – Stolovanie a etiketa

 

V utorok 28. júna majú návštevníci bratislavskej Magio Pláže opäť možnosť vychutnať si po práci tzv. Aperitivo Moment. A to v zóne nazvanej Corso Aperol, ktorá bude prístupná ešte dva razy, aj 6. a 12. júla 2016, vždy od 14. hodine.

Príďte a zažite aj vy pravú taliansku atmosféru s osviežujúcim nápojom Aperol Spritz, ležadlami, DJ-om, originálnym Piaggio Ape prerobeným na bar a VIP lounge s občerstvením! „Aperitivo moment je obdoba nášho zvyku ´ísť na jedno´ po práci a v Taliansku je neodmysliteľnou súčasťou dňa. ´Andiamo a prendere un aperitivo´(pôjdeme na aperitív) - je jednou z okrídlených viet každého Taliana. Vo všedný deň to znamená chvíľku oddychu po každodennom pracovnom strese. Zmyslom je neformálne stráviť čas s kolegami a odreagovať sa po práci,“ uviedla brand manažérka značky Aperol pre Českú a Slovenskú republiku Eva Zakálová.

 

Čo je to aperitív a ako vznikol?

Ide o alkoholický nápoj, ktorý sa podáva 15 až 20 minút pred začiatkom jedla. Spríjemňuje čakanie na pokrm, vyvoláva hlad a väčšiu chuť do jedla. Malo by ho byť len malé množstvo. Ide viac menej o spoločenskú záležitosť. Už v starom Ríme sa pil aperitív, aby sa tráviaci trakt pripravil na pôžitky z nadchádzajúcej hostiny. Časom sa z aperitívu stala veľmi sofistikovaná záležitosť. Veľkú zásluhu na tom majú Taliani. V Taliansku sa zrodili najznámejšie aperitívy, ako napríklad Aperol, ktorý vznikol v rodinnej firme Barbieri v roku 1919 v Padove a podľa pôvodnej receptúry sa vyrába dodnes. Pre Aperol je typická komplexná bohatá horko-sladkastá chuť, výrazná oranžová farba a len 11 percentný obsah alkoholu. V roku 2003 sa stal Aperol súčasťou spoločnosti Gruppo Campari a tiež najpredávanejšou liehovinou v Taliansku. Obľúbený je však aj v našich zemepisných šírkach. Svedčí o tom aj medziročný predaj Aperolu, ktorý u nás od januára do mája vzrástol o 160 %. Čo v prepočte na miešané drinky Aperol Spritz znamená, že od začiatku roka si ich zákazníci vychutnali takmer pól milióna. A to je leto ešte len na začiatku.

Aperitivo Moment...

... sa zvyčajne koná v bare v podvečerných hodinách a často predchádza spoločnej večeri, no nie je to podmienka. Ľudia popíjajú drink a zajedajú ho tzv. finger food. Najčastejšími sú olivy, chipsy, tramezzin (drobné trojuholníkové sendviče s pomazánkami rôzneho druhu), pizzete (malé kúsky pizze), affettato (mix syrov a údenín), tortine salate (slané chlebíčky) alebo stuzzichini (rozličné jednohubky). Populárny Aperol Spritz, ktorý v posledných rokoch dobýja aj slovenský trh, vznikol tak, že v 50. rokoch 20. storočia si sami spotrebitelia Aperolom vylepšili vínny strek, tzv. spritzer.

Odtiaľ pochádza aj nemecká výslovnosť. Vznikol tak ľahký, osviežujúci drink, ktorého príprava je veľmi jednoduchá: pohár na víno naplňte aspoň do polovice ľadom, nalejte 3 diely (6 cl) šumivého vína prosecco, 1 diel sódy (2 cl) a na záver krúživým pohybom dolejte 2 diely (4 cl) Aperolu, čím docielite správne premiešanie a jasné oranžové farby. Ako ozdobu pridajte plátok pomaranča a môžete servírovať.

Odporúčajú ho aj odborníci

Odborníčka na pracovnú psychológiu Mgr. Svetlana La Garde z Bratislavy tvrdí, že tráviť čas po práci s kolegami je veľmi prospešné z viacerých dôvodov:

  • Teambuilding sa stal bežnou aktivitou v mnohých firmách. Buduje a rozvíja tím, tímovú spoluprácu či pomáha riešiť konflikty v tíme. Štandardne na pracovisku nie je čas na dialógy, ktoré by vytvorili kamarátske vzťahy. Preto, ak chceme budovať tím, je ideálne ísť mimo územia pracoviska. Práve iné prostredie nabáda k osobným rozhovorom, ktoré ponúkajú príležitosť vidieť sa aj v iných „rolách“ ako na pracovisku. „Koho čo trápi alebo teší, komu pribudol nový člen do rodiny, to sú všetko témy, ktoré zvyšujú toleranciu voči odlišnostiam jedincov a zároveň budujú priateľské väzby,“ vysvetľuje La Garde.
  • Relax by mal byť súčasťou každého dňa, žiaľ charakter práce sa za posledné obdobie výrazne zmenil. Z manuálnej práce sme prešli k mentálnej, ktorú si často krát nosíme v hlave so sebou domov. Ťažko merateľný pracovný čas býva únavný a stresujúci. V takomto prípade môžeme posedenie po práci s kolegami pri poháriku vnímať aj ako hrubú čiaru za pracovným povinnosťami. Čas strávený takouto príjemnou činnosťou, nielen dobíja baterky, ale zaručene resetuje prepracovanú myseľ.
  • Zdieľanie hodnôt, kultúry spoločnosti, medziľudských vzťahov, vzťahov k prírode, umeniu či dokonca k svetu a životu neodmysliteľne patria k socializácii. Práve neformálne stretnutia poskytujú priestor na zdieľanie našich hodnôt, vďaka čomu formujeme postoj k sebe, k druhým a máme možnosť obohacovať si svoje životy. „Platí, že ak nechceme ostať sami, máme venovať svoju energiu a čas aj iným ľuďom,“ dodáva La Garde.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: archív, www.goodfon.ru

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada