09.08.2022 18:03

Kúpeme psa

Zdravie a krása – Zvieratká doma

 

Ak máme doma štvornohého člena rodiny, mali by sme mať pripravené vhodné podmienky na jeho očistu. S kúpaním to býva občas oštara. Najmä, ak chceme psíka uväzniť v hlbokej alebo malej vani s vysokým okrajom, v ktorej sa zviera cíti stiesnene. Dokonca v takomto priestore sa môže znervóznené pes pošmyknúť a zraniť.

  • Ak aj máme k dispozícii záhradu alebo dom s trávnikom, kúpanie psa sa môže zrealizovať priamo vonku pomocou hadice s namontovanou hlavicou na sprchovanie. A býva to aj veľká zábava. No počasie sa pomaly preklápa z teplého letného na sychravé jesenné, preto zbavovať špiny psíka bude treba už len v interiéri.
  • Ideálom je, keď súčasťou kúpeľne je sprchovací kút, kam zviera usadíme a pomocou ručne manipulovanej sprchy ho poriadne vysprchujeme. V kúpeľni s vaňou môže absenciou sprchovacieho kútika nahradiť vyspádovaná podlaha s odtokovým kanálikom v strede. Je to síce trochu náročnejšia operácia, pretože počas nej môžeme dostať vodnú spŕšku viacero predmetov alebo povešaných uterákov, všetko je však otázkou organizácie práce a našej šikovnosti.
  • Ak máme doma veľkého psa a hotujeme sa rekonštruovať priestory sanitárnej časti, môžeme dať urobiť sprchovací kút s mierne vyvýšeným pultom a odtokom alebo s plytkou vaničkou špeciálne pre neho. Sprchovanie bude pre psíka pohodlnejšie a pre jeho majiteľa menej komplikované a namáhavé. A nakoniec pre obe strany aj menej stresujúce. Alebo podobnú pomôcku umiestnime do priestorov, kde zvykneme prať alebo skladovať záhradnícke náčinie.
  • Kúpanie malých psov nie je až taký problém, môže použiť rovnako sprchový kút ako vaňu alebo dokonca umývadlo.
  • Ak nám neostáva nič iné len ho okúpať vo vani, všímajme si jej povrchovú úpravu. Smaltovaný povrch nepoškriabe, ale akrylový áno, preto na dno podobnej položme protišmykovú podložku.

 

Poznámka: Psa, ktorý žije pri dome na dvore, stačí detailne vykúpať raz za štvťrok, bytové psy však kvôli hygiene domácnosti častejšie – asi raz za dva mesiace. Častejším šampónovaním by sa likvidoval prírodný olej v srsti, ktorý bráni jej vysušovaniu. Závisí to však aj od temperamentu zvieratka, niektoré sa na prechádzke zašpiní viac, iné menej.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada