22.10.2018 11:14

Kuchtíme bez zvyškov

Varenie – Príprava jedál

 

Plytvanie potravinami je problém, ktorý riešia aspoň občas asi všetky domácnosti. Možno potrebujeme trochu skúsenosti, aby sme sa vedeli časom správať aj v kuchyni ekonomicky. No pomôžu aj overené tipy, ktoré inšpirujú k hospodárnemu skladovaniu potravín i vareniu bez zbytočných zvyškov.

 

  • Zvyšky z trojobalu na rezne využijeme na prípravu rascovej polievky. Zavaríme do nej halušky z cestíčka pripraveného z vajíčka a hladkej múky s trochou vody.
  • Zostala nám polovica knedle od nedeľného obeda? Vystačí na rodinnú večeru. Stačí ju nakrájanú na kúsky opražiť trochu na oleji a potom pridať pár rozšľahaných vajec. Výborne chutí s hlávkovým šalátom.
  • Ak nám stačí len polovica cibule, čo sa stáva často, druhá nemusí hneď skončiť v koši. Treba ju však nechať v šupke a neodrezať konček. Zabalená vo fólii a uložená v chladničke vydrží takmer týždeň.
  • Vajcia vydržia dlhšie, ak ich pred uložením do chladničky pretrieme papierovou utierkou namočenou v oleji. Čerstvosť si zachovajú 3 až 4 týždne.
  • Pomarančová kôra dokáže byť užitočná. Kým skončí v koši, môžeme ju položiť na tanierik a ten na radiátor, v miestnosti sa rozptýli jemná citrusová vôňa. Môže byť však aj príjemnou prísadou do kúpeľa, ale len v primeranom množstve, aby nepodráždila pokožku. A výborná je aj kandizovaná, ktorú môžeme dávať do čaju alebo do koláčov. Recept je jednoduchý. Pomarančovú kôru dáme na 5 dní vylúhovať do vody, ktorú občas vymeníme za čistú. Potom ju scedíme, pokrájame a varíme vo vode c cukrom, kým sa tekutina nevyparí. Napokon pomarančovú kôru po vychladnutí posypeme ešte cukrom, premiešame a uložíme do uzatvárateľnej nádoby.
  • Zo zeleniny a mäsa, ktoré nám ostali z mäsového vývaru, urobíme na druhý deň chutné rizoto, do ktorého pridáme ešte kukuricu alebo hrášok. Alebo tieto ingrediencie zmiešame s trochou majonézy a s nastrúhaným jablkom a získame chutný šalát na večeru.
  • Zvyšky údeného mäsa alebo šunky sa dajú použiť na prípravu šunkových fliačkov alebo zapečených zemiakov, ktoré ku koncu prelejeme zmesou smotany, vajcia, trochy mlieka a vegety. Pri podávaní môžeme obe verzie posypať strúhaným syrom.
  • Ak máme v chladničke nie celkom čerstvé paradajky a papriky, urobme z nich šalát, do ktorého môžeme pridať aj zvyšky uvarenej cestoviny. Alebo zeleninu skombinujme s kúskami syra a natvrdo uvareným vajcom. Zmes spojíme dressingom z jogurtu, oleja, citrónovej šťavy a cesnaku.
  • Z nedojedenej tuniakovej konzervy si pripravme zmes na špagety. Bude dosť aj na tri porcie.
  • Starší chlieb sa dá využiť na viacero spôsobov. Viac v článku Starý chlieb nevyhadzujme.

 

Kuchárska kniha plná dobrých nápadov:

Ak nám zostalo pár zemiakových placiek, ktoré už nie sú ako zohrievané tak chutné, dáme im druhú šancu. Nakrájame ich na menšie porcie a uložíme na plech vystlaný papierom na pečenie. Potom každý kúsok obložíme oravskou slaninou nakrájanou na rezančeky, pár kolieskami cibule alebo papriky, posypeme nahrubo nastrúhaným syrom a zapečieme. Môže to byť rovnako dobrá večera pre dvoch ako pohostenie pri priateľskom posedení pri víne. Ak sa chcete inšpirovať aj inými zaujímavými nápadmi, nájdete ich v zaujímavej kuchárskej knihe Ani kúsok nazmar.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.morguefile.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada