19.12.2018 11:25

Kosť v hrdle pokazí Vianoce

Zdravie a krása - Prvá pomoc

 

Nehode s kosťou v hrdle sa môžeme elegantne vyhnúť, ak si kúpime filé či pangasia. Kto však trvá na tradíciách s kaprom alebo sa rozhodne pre inú chutnú sladkovodnú rybu, musí byť opatrný. Kosť v hrdle jedného člena rodiny dokáže pokaziť Vianoce všetkým ostatným.

 

Príčina:

Dôvod tejto udalosti je jasný – nedostatok svetla a nepozornosť pri konzumácii ryby. Kapor má na nešťastie tak chutné mäso, že niektorí sa pozabudnú a ujedajú z porcie, akoby to boli kuracie prsia. Stačí chvíľa a kosť sa zapichne na konci jazyka alebo i hlbšie v hrdle, napríklad v mandli. Postihnutý pociťuje bolesť pri prehĺtaní a začne sa dusiť. Môže mať pocit na vracanie a pri snahe vytiahnuť si malú rybiu zbraň si niekedy spôsobí krvácanie.

 

Riziká:

Tento stav, ktorý občas pôsobí najmä pri neskoršom opise udalosti, až komicky, nemusí vždy dopadnúť dobre. Niekedy sa dýchanie skutočne skomplikuje a u človeka sa môže dostaviť šok z obáv zo zadusenia. V skutočnosti kosť v hrdle nie je životu nebezpečná, ale psychika robí svoje.

 

Pomoc:

V prvom rade človeka, ktorého pomaly chytá panika, upokojíme. Účinnou domácou pomocou je zjedenie striedky chleba alebo zemiaka. Tieto potraviny dokážu kostičku, zapichnutú v tkanive, strhnúť a pretransportovať cez tráviaci trakt. Ak to nepomôže, postihnutého treba dopraviť do ambulancie krčiara, na chirurgiu alebo na pohotovosť.

 

redakcia Doma a Rad, FOTO: www.goodfon.ru

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada