12.07.2016 15:22

Kompostovanie je moderné

Domácnosť – Ako ušetriť

 

Doma vyprodukujete množstvo materiálu, ktorý by ste do koša hádzať nemuseli. Ak chcete byť naozaj šetrní, vytvorte si podmienky na produkciu kompostu, ktorý má množstvo výhod. A môže ho mať doma aj človek, ktorý nedisponuje domom a záhradou.

Denne v našich kuchyniach vzniká veľké množstvo organických zvyškov (bioodpadu). Nevyhadzujte tento materiál do koša, pustite sa do kompostovania. Už vás nebude trápiť zápach z koša, vaša produkcia odpadu klesne na polovicu, uzatvoríte „cyklus jedla“ a budete mať čím pohnojiť svoje izbové rastliny i úrodu na balkóne, terase alebo v záhrade. V neposlednom rade ušetríte peniaze a budete mať dobrý pocit.

 

Kompostovateľné zvyšky

 • zvyšky ovocia a zeleniny
 • odumreté časti izbových rastlín vrátane koreňového balu
 • rezané kvety (bez mašlí a drôtikov)
 • čajové vrecúška
 • kávová usadenina/vylúhovaný sypaný čaj
 • zvyšky varených jedál rastlinného pôvodu
 • papierový obal od vajec (natrhaný na menšie kúsky)
 • lepenkové škatule (natrhané na menšie kúsky)
 • škrupinky od vajec a orechov (drvené)
 • pokosená tráva
 • lístie a nalámané vetvy
 • piliny, hobliny a kôra

 

Čo do kompostu nepatrí

 • mäso a mastné výrobky, kosti, ryby, paštéta
 • mlieko a mliečne výrobky
 • vajcia a výrobky z nich
 • cigaretové ohorky
 • igelitové tašky a iné výrobky z plastu (pozor na niektoré čajové vrecúška!)
 • biologicky nerozložiteľné suroviny (napr. sklo, betón, železo)

 

Kompost na záhrade

Záhrada poskytuje priestor na kompostovanie v otvorených kompostovacích boxoch, ktoré si môžete sami vyrobiť z dosiek. Pokiaľ nepatríte medzi domácich majstrov, môžete si drevený kompostér nechať vyrobiť na mieru alebo si zohnať plastový. Do plastového kompostéra hádžete zhora organické zvyšky a zospodu vyberáte hotový kompost. Drevený kompostér máte rozdelený do troch častí. Do jednej hádžete čerstvé organické zvyšky, v druhej časti sa nachádzajú organické zvyšky premenené na čerstvý kompost, v tretej časti kompost dozrieva.

 

Čo je vermikompostovanie

Aj v byte sa dá z organických zvyškov vyrobiť skvelé hnojivo. Pomôžu vám s tým dážďovky, ktoré vo svojom tráviacom ústrojenstve dokážu veľmi rýchlo premeniť až 60 % prijatej potravy na vermikompost. Dážďovky bývajú vo vermikompostéri. Ten sa skladá z troch nádob. Spodná nádoba slúži ako zberná nádoba na tekutinu, ktorá sa po čase začne v dobre fungujúcom vermikompostéri vytvárať. Hovorí sa jej „worm tea“ alebo dážďovkový čaj a je tým najlepším prírodným hnojivom pre vaše rastliny. Do prostrednej nádoby s dierkovaným dnom dáte podstielku v podobe škatule, aby dážďovky prepadli. Následne im začnete dodávať zvyšky z kuchyne. Potom vložíte násadu dážďoviek a prvú várku nazbieraných organických zvyškov. Box priklopte dierkovaným vekom. Tretí box si môžete zatiaľ uschovať alebo ho nechať na vermikompostéri prázdny do tej doby, než sa vám druhý box zaplní.

Nechajte pracovať dážďovky

Vo chvíli, keď dážďovky nebudú mať dosť potravy v prostrednom boxe, sami si prelezú dierami do hornej nádoby, ktorú ste začali prikrmovať. V prostrednom boxe, z ktorého odišli dážďovky, nechajte čerstvý kompost chvíľu odležať a dozrieť – zhruba 2 až 3 mesiace. Po vyprázdnení box opäť využijete pri sťahovaní dážďoviek.

 

Starajte sa o svoj kompost

Vermikompostér je možné umiestniť v interiéri bytu alebo na balkón, terasu či do pivnice. Nádobu chráňte pred silným dažďom a priamymi slnečnými lúčmi, aby nedochádzalo k výparu vody a prehrievaniu. Teplota vermikompostu by sa mala pohybovať od 5 °C do 35 °C. Ideálna vlhkosť je okolo 60 %. Aktuálnu vlhkosť je možné zistiť stlačením kompostu v dlani, pričom by sa medzi prstami malo objaviť len niekoľko kvapiek. Pri otvorení dlane by mal kompost zostať pohromade. Pokiaľ vytečie príliš vody, je kompost privlhký a treba doň pridať hrubší materiál, ktorý vlhkosť pohltí (skartovaný papier, rolky z toaletného papiera, natrhané obaly od vajec). Pokiaľ sa materiál pri otvorení dlane rozsype, je kompost naopak príliš suchý a je potrebné ho zvlhčiť vodou.

Ako spracovaný materiál využiť

Kompostovaním získate kvalitný produkt, ktorý sa dá využiť mnohými spôsobmi i v mestskom prostredí. Použite svoj kompost na výživu izbových alebo balkónových rastlín, pridajte ho k rastlinám vo vašej záhradke či predzáhradke. Ak máte stále prebytok, kvety i stromy v najbližšom parku určite dávku živín ocenia.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: Ikea

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada