08.11.2013 09:48

Koleso záchrany pre diabetikov

Aktuality

 

Prevencia je najlepší spôsob, ako eliminovať riziká vrátane tých zdravotných. Aktuálne budú v druhom novembrovom týždni hádzať záchranné koleso vo viacerých slovenských mestách lekári. Cieľom je vyprovokovať záujem verejnosti o problematiku diabetickej nefrológie.

 

Cukrovka je vážne chronické ochorenie, ktoré postihuje z roka na rok stále vyššie percento populácie. Len na Slovenku je registrovaných takmer 350-tisíc diabetikov. No predpokladá sa, že skutočný počet je omnoho vyšší, pretože mnohí o svojom probléme vysokej hladiny cukru ani netušia. Plánované podujatie by malo odhaliť potenciálnych i reálnych ašpirantov na diagnózu poškodenia obličiek, ktorý sa týka asi 40 percent všetkých diabetikov.

 

Komplikácie ochorenia

Problém diabetikov sa nekončí diagnózou a nasadením liekov, prípade aplikáciou inzulínu. Pacient musí dodržiavať prísny režim a chodiť na pravidelné kontroly. Vysoká hladina cukru, ktorá vážne poškodzuje cievny systém, totiž štartuje viaceré problémy, ktoré zdravotný stav pacienta ešte zhoršujú.  Okrem straty zraku, amputácie nohy a náhlej príhody ho ohrozuje aj diabetická nefropatia čiže postupné poškodzovanie obličiek, ktoré vedie často k nasadeniu dialýzy a prípadne aj k transplantácii tohto orgánu. „Obličky diabetika sú nadmerne namáhané kolísavou hladinou cukru v krvi. Časom sa táto nerovnováha začne prejavovať nedostatočnou filtráciou škodlivých látok,“ vysvetľuje doc. MUDr. Emil Martinka, primár Národného endokriniologického a diabetologického ústavu v Ľubochni. Tento proces však diabetik väčšinou neregistruje, nemá žiadne príznaky. Napokon obličky prestanú správne filtrovať krv a cez moč z tela uniká bielkovina albumín, ktorá je hlavnou zložkou krvnej plazmy. A naopak, niektoré látky ako sodík sa v organizme hromadia. Tento stav odhalia opakované testy na mikroalbuminúriu, aby potvrdili, že nejde len o prechodný jav.

 

Úspešná liečba vďaka disciplíne

Diabetik s poškodenými obličkami potrebuje medikamentóznu liečbu i zmenu jedálnička, dôležité je znížiť príjem bielkovín. Je to náročné, pretože pacient musí akceptovať ďalší obmedzenie, doteraz mal už zakázané hlavne cukry a tiež tuky, ktoré ohrozujú kardiovaskulárny systém. Je preto dôležité človeka neustále edukovať a pripraviť mu podrobný plán jeho režimu a štýlu stravovania. No najpodstatnejšie je odhaliť poškodenie obličiek v počiatočnom štádiu, aby sa dal proces zastaviť, prípadne zvrátiť. A jednou z ciest je aj pravidelný skríning nielen diabetikov, ale aj ostatnej populácie. Zatiaľ možno zdravej či zdravej na prvý pohľad, ale ....

 

Ak chcete byť informovaní,...

... môžete sa aktuálne spoľahnúť na Týždeň prevencie diabetickej nefropatie organizovanej pri príležitosti Svetového dňa diabetu, ktorý pripadá na 14. november. V dňoch od 11. do 16. novembra v piatich slovenských mestách môžu diabetici navštíviť osvetový stánok, kde sa dozvedia viac informácii o ochorení a môžu sa dať otestovať, či už nepatria k pacientom s diabetickou nefropatiou. Pri pozitívnom náleze im prítomný lekár odporučí ďalší postup a najmä rýchlu návštevu ambulancie nefrológa – špecialistu na obličky. Kde všade môžu záujemcovia podobný stánok navštíviť?

11.11.2013 Bratislava

7.00 – 12.00 UNB Bratislava, Nemocnica Ružinov, Ružinovská 6, výšková budova, hlavný vchod

15.00 – 20.00 OC Danubia – Petržalka (Carrefour)

12.11.2013 Žilina

7.00 – 12.00 Fakultná nemocnica s poliklinikou, V. Spanyola 43, hlavná budova

15.00 – 20.00 TESCO hypermarket, Košická 3

13.11.2013 Košice

7.00 – 12.00 Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura, Trieda SNP 1, budova polikliniky, hlavný vchod

15.00-20.00 TESCO extra, Trolejbusová 1

14.11.2013 Banská Bystrica

7.00 – 12.00 Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosvelta, Námestie L. Svobodu 1, priestory polikliniky

15.00 – 20.00 TESCO extra, Zvolenská cesta 8

15.11.2013 Ružomberok

8.00 – 15.00 HYPERNOVA, Zarevúca ulica

16.11.2013 Banská Bystrica

8.00 – 15.00 Festival diabetu, Obchodná akadémia, Tajovského 25

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada