29.06.2020 16:52

Kokové infekcie môžu byť nebezpečné

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

Občas sa v médiách objavia informácie o rotavírusovej epidémii v detských jasliach alebo o nákaze pneumokokom, ktorú neprežil starý človek. Nie všetky informácie zarezonujú médiami, v nemocniciach tento problém riešia bežne. Aké sú vlastne riziká kokových infekcií?

K obzvlášť nebezpečným baktériám patria meningokoky. V prípade prepuknutia infekcie môže nastať smrť do 48 hodín alebo dôjde k trvalému poškodeniu organizmu. Najviac ohrozené sú malé deti a adolescenti.

 

Meningitída ohrozuje život

Meningitídu, zápal mäkkých blán mozgu a miechy, spôsobujú rôzne patogény, baktérie alebo aj vírusy, huby či parazity. Väčšina ľudí si s meningokokom vysporiada bez príznakov, prípadne len slabým prechladnutím. V závažných prípadoch však baktéria spôsobí invazívne ochorenie – dostane sa do krvného obehu a výsledkom je sepsa čiže otrava krvi. A ak sa usídli v mozgových blanách, vyvolá meningitídu. Ohrozujúci je aj tretí variant, tzv. Waterhouse-Friederichsenov syndróm čiže krvácanie do nadobličiek a ďalších častí tela. Okrem nešpecifických príznakov sa prejavuje hypotenziou a podkožnými krvavými podliatinami rôznej veľkosti. Organizmus prežíva šokový stav a postupne dochádza k zlyhávaniu jednotlivých orgánov.

Inkubačná doba je relatívne krátka - 2 až 10 dní. Nástup ochorenia je však veľmi rýchly. Začína sa nešpecifickými silnými bolesťami hlavy, horúčkou alebo zvracaním. Pacient začína byť svetloplachý, zmätený a dochádza k stuhnutiu šije. Môže mať chladné končatiny, zimnicu a nevládze dýchať alebo dýcha zrýchlene. Pri týchto príznakoch je nevyhnutné volať okamžite rýchlu zdravotnú pomoc. Na tele sa začnú objavovať vyrážky a krvavé podliatiny, zväčša na hrudníku a končatinách, známe ako petéchie. Pacient môže upadnúť do bezvedomia. Tieto príznaky prichádzajú rýchlo, stav pacienta sa zhoršuje prakticky z minúty na minútu. Je prijatý na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde dostáva priamo do žíl vysoké dávky antibiotík a kde mu kontrolujú životne dôležité funkcie. Pred ochorením sa dá chrániť očkovaním a to dokonca už od jedného roka života.

Meningitída sa najčastejšie týka adolescentov a to pre ich štýl života. Mladí ľudia prežívajú nadmernú fyzickú a psychickú záťaž spojenú so skúškami v škole, s brigádami, turbulenciami v rodinných, priateľských a partnerských vzťahoch, mnohí sa venujú výkonnostným športom. Nechýba často ani túžba vyskúšať niečo nové, snaha zaujať, udržať svoje postavenie u rovesníkov, ktorá je neraz spojená s rôznymi formami rizikového správania či už je to pitie z jednej fľaše, časté striedanie partnerov, neopatrné užívanie návykových látok. Meningokok sa navyše dobre šíri v uzavretejších skupinách – ohrozením je napríklad pobyt mladých na internáte, spoločné lyžiarske zájazdy, tábory, diskotéky a večierky. Prenáša sa úzkym kontaktom, kvapôčkovou nákazou vzduchom a sekrétmi, napríklad slinami pri bozkávaní alebo kýchnutím.

 

Problémy s pneumokokovou baktériou

Pneumokok je pôvodcom závažných infekcií u detí a na celom svete, najmä v rozvojových krajinách zomrie každý rok v súvislosti s pneumokokovou infekciou viac ako milión ľudí. Situácia sa zhoršuje aj tým, že táto baktéria je stále viac rezistentná na bežné antibiotiká. Najčastejšie spôsobuje zápaly dutín, stredného ucha, pľúc a priedušiek. V niektorých prípadoch však aj zápal mozgových blán či otravu krvi. V súčasnosti poznáme až 92 kmeňov pneumokokových baktérií, z ktorých niektoré ohrozujú nielen zdravie, ale aj život pacienta. Pneumokoky sa šíria vzduchom pri kýchaní a kašľaní či rozhovore s bacilonosičom. Najviac ohrozené sú deti do 5 rokov, u ktorých prebieha ochorenie najmä pri opakovanej infekcii komplikovanejšie, väčšinou ju chytia v kolektívnych zariadeniach, jasliach a škôlkach. Na mieste je preto zvážiť očkovanie proti pneumokokom. Aj preto, že infikované deti môžu šíriť baktériu i v rodinnom prostredí, kde dokážu nakaziť starého rodiča už pri krátkom kontakte počas návštevy. Preto by sa mala chrániť aj veková kategória ľudí nad 50 rokov.

Rotavírusom sa darí v nemocniciach

Včasné očkovanie sa odporúča aj v súvislosti s rotavírusovou infekciou, ktorá zasiahne celý tráviaci systém, narúša imunitnú situáciu, poškodzuje epitel ako ochrannú vrstvu v črevách a spôsobuje vodnaté a časté hnačky. Ochorenie sprevádza prudký nástup ťažkostí, vysoká horúčka, pocit nevoľnosti a vracanie. Malí pacienti trpia plynatosťou a staršie deti sa zvyknú sťažovať na bolesti bruška. Najčastejšie sa tento problém týka detí vo veku od šiestich mesiacov do päť rokov. Silné hnačky spojené s horúčkou majú za následok odvodnenie organizmu a v niektorých prípadoch veľká dehydratácia potom môže poškodiť nervovú sústavu a prípadne aj spôsobiť mozgovú obrnu a tým oneskorený vývoj.

Rotavírus je vysoko infekčný, takže prítomnosť jediného infikovaného dieťaťa spôsobí takmer určite lokálnu epidémiu, napríklad v škôlke. Situáciu zhoršuje aj fakt, že vírus je odolný aj voči bežným dezinfekčným prostriedkov, preto sa nákaze v detskom kolektíve dá len ťažko zabrániť. Podobne v nemocniciach, kde sa paradoxne dodržiavajú vysoké štandardy hygienických zásad. Práve pri hospitalizácii v súvislosti s iným zdravotným problémom sa zvyknú malí pacienti nakaziť rotavírusovou gastroenteritídou veľmi často.

Pár zaujímavostí

  • Pri izbovej teplote vydrží rotavírus na povrchu kontaminovaných predmetov desať dní a pri nižších teplotách ešte dlhšie, preto sa mu darí v chladnejších mesiacoch a počet nákaz sa zvyšuje v období od decembra do apríla.
  • K nakazeniu jedného človeka stačí desať vírusových častíc a tých sa v jednom mililitri infikovaných výlučkov nachádzajú celé miliardy.
  • Na rotavírusovú infekciu zomrie ročne okolo 600-tisíc detí najmä v subsaharskej časti Afriky, v oblastiach s problematickým sociálnym a hygienickým štandardom, chronickým nedostatkom vody a nedostupnou lekárskou starostlivosťou.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada