16.08.2021 15:33

Klimatizácia môže aj ublížiť

Zdravie a krása – Zdravé bývanie

 

Bez klimatizácie si nevieme predstaviť život predovšetkým v letných mesiacoch, je záchranným pásom najmä v rozhorúčených interiéroch v častiach budov, kde dlhé hodiny svieti slnko. No toto zariadenie, ktoré uľahčuje pobyt v prehriatom prostredí, zabezpečuje cirkuláciu vzduchu aj v obchodných centrách, kde zvykneme pobudnúť neraz niekoľko hodín aj v priebehu celého roka. Niektorým môže častá prítomnosť v klimatizovanom interiéri spôsobovať zdravotné ťažkosti.

 

O klimatizáciu sa treba starať

Problémom býva ani nie tak samotné klimatizačné zariadenie, ako nedostatočná starostlivosť oň. Ak majiteľ alebo správca budovy nevymieňa pravidelne filtre a zariadenie nečistí, môžu sa v ňom kumulovať a vzápätí ovzduším šíriť kvapôčkové nákazy. Konkrétnym zdrojom bakteriálnej alebo vírusovej infekcie sú jedinci, ktorí bez ohľadu na svoj zdravotný problém chodia do práce či do priestorov, kde sa vyskytuje veľa ľudí. Ak sú však v inkubačnej dobe, o nákaze, ktorú niekde získali, ani nemusia vedieť. V každom prípade však sa zdroje infekcie vďaka klimatizácii rozletia po celej budove a ohrozujú zdravie všetkých ľudí. Spočiatku môže človek trpieť častou nádchou, neskôr sa respiračná infekcia presunie do ďalších častí dýchacieho  systému a človek sa prepracuje k prieduškovej astme. K vážnym ochoreniam patrí aj bakteriálny zápal pľúc, ktorý môže viesť pre nedostatočnej liečbe k výraznému zhoršeniu funkcie tohto orgánu, prípadne k jeho zlyhaniu.

Zbytočný prievan ohrozuje chrbticu

Klimatizácia je síce v horúčavách vykúpením pre ľudí s ťažkosťami srdcovo-cievneho systému, ale pre väčšinu predstavuje skôr komplikáciu. Záleží aj od nastavenia, napríklad reumatikovi sa môže pod vplyvom silnejšieho prúdu vzduchu zhoršiť. A aj inak zdraví ľudia zvyknú skončiť u špecialistu. Prechladnutie krčnej chrbtice či krížov je bolestivá záležitosť. Iní zase trpia bolesťami hlavy i kĺbov, zápalom stredného ucha, očných spojiviek či močových ciest alebo chronickým ochorením nosných dutín, ďalší sa nakazia chrípkovým vírusom, prípadne sa sťažujú na dráždenie v hrdle a vôbec vysušenú sliznicu. A v súvislosti s problémom suchého oka poukazujú oční lekári na klimatizáciu ako na jednu z príčin. 

 

Klimatizáciu si nastavme správne

Výhodou klimatizácie v domácom prostredí je možnosť nastaviť si správnu vlhkosť, čo bráni vzniku plesní a rozmnožovaniu roztočov. A prínosom je aj prečistený vzduch filtrami, takže do interiéru sa dostane len minimum alergénov pri vetraní oknom. Ak aj vo vlastnom byte či dome disponujeme modernou vzduchotechnikou, mali by sme vedieť so zariadením aj správne manipulovať. Pretože bolesť v šiji alebo zapálené hrdlo si môžeme spôsobiť aj vo vlastnom byte či dome. Najmä, ak nemusíme brať ohľad na kolegov a doprajeme si poriadne nízke teplotné stupne, ktoré náš imunitný systém nezvládne. Preto:

  • teplotný rozdiel medzi klimatizovaným prostredím a exteriérom by mal byť 5 maximálne 7 stupňov, väčšie rozdiely predstavujú pre organizmus šok a oslabujú ho
  • zariadenie treba nataviť na vlhkosť 30 až 50 percent
  • ideálnou rýchlosťou prúdu je 0,25m za sekundu
  • prúd studenšieho vzduchu by mal smerovať popod stropom, určite nie do tváre či na oblasť šije, chrbta alebo inú časť tela
  • klimatizáciu by sme nemali používať viac ako 4 hodiny denne

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com


 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada