19.03.2019 13:25

Kliešte útočia aj na domácich miláčikov

Zdravie a krása – Zvieratká doma

 

Občas niektoré riziká podceníme. Napríklad pôvodne zážitková prechádzka so psíkom môže mať pre zvieratko, ktoré sa radostne popreháňa po lese či parku, aj nepríjemné následky. Ak si z výletu domáci miláčik donesie neželaný darček – kliešťa, ktorý môže byť ako nositeľ vírusu nebezpečným parazitom.

Kliešte sú notoricky známe ako prenášači vážnych infekčných ochorení, hlavne kliešťovej encefalitídy a lymskej boreliózy, proti ktorej neexistuje ani očkovacia vakcína. Borelióza sa u zvieratka prejavuje akútnymi zápalmi kĺbov. Charakteristickými symptómami sú opuch, bolesť svalstva, horúčka, strata hmotnosti, nechutenstvo a celková apatia. Ak sa problém nelieči, môže infekcia skončiť úmrtím zvieraťa. Niekedy sa vírus prejaví zápalom obličiek alebo problémami nervového systému, ktoré prezradí agresívne správanie. Infekcia sa šíri krvou a lymfatickými tekutinami do tkaniva a kĺbov a klinické prejavy sa zvyknú objaviť až po 2 mesiacoch od infikovania. Preto je veľmi dôležité parazita odstrániť.

Nebojte sa kliešťa vytiahnuť

Potrebujete plastové pinzety, ktoré dostať v obchode so zvieratkami, alebo plastové háčiky, ktorými sa parazit vyberá ľahšie. Postupujte opatrne, aby ste telo kliešťa neodtrhli od hlavičky, inak by ste museli zájsť pre odbornejší zákrok za veterinárom. Preto treba hmyz uchopiť čo najbližšie ku koži psíka a pomalým pohybom sa snažiť čo najrýchlejšie kliešťa vytiahnuť. Potom postihnuté miesto ošetrite dezinfekčným prostriedkom. Je to náročnejšie ako u ľudí, pretože zvieratko pri zákroku bude asi ťažko spolupracovať. Aj po úspešnom odstránení kliešťa treba domáceho miláčika ešte pár dní sledovať, či nejaví známky nejakého ochorenia.

 

Účinná ochrana

Odporúča sa preto dať psíka či mačku, s ktorou chodíte aj von, zaočkovať, vakcína je účinná 3 mesiace. Alternatívou ochrany proti kliešťom i blchám je špeciálny antiparazitný obojok. Napriek tomu sa odporúča zvieratko po pobyte v prírodnom prostredí doma vždy vykefovať a prípadne ho postriekať antibakteriálnym prípravkom. Dôležité je skontrolovať, či sa mu na koži nejaký kliešť predsa len neusídlil.

TIPY:

  • Pri manipulácii s kliešťom by mal byť každý veľmi opatrný. Lepšie je používať pinzetu a rukavičky alebo si vzápätí dobre umyť ruky. Nákaza, ktorej kliešť je nositeľom, by sa mohla dostať aj do tela človeka napríklad pri mimovoľnom dotyku oka rukami znečistenými obsahom poškodeného kliešťa.
  • Obzvlášť ostražití by mali byť majitelia psov v typických salašníckych oblastiach, kde sa chovajú ovce, na ktorých rovnako ako na kozách zvyknú kliešte často parazitovať a možnosť infekcie je o to vyššia.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.publicdomainpictures.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada