15.07.2016 19:06
Kliešťa treba vytiahnuť správne
Zdravie a krása - Prvá pomoc
Nielen na jar, ale aj na jeseň sa nám pri prechádzke v prírode môže dostať na telo nepríjemný parazit – kliešť. A pretože sú niektorí prenášačmi nebezpečnej baktérie lymskej boreliózy alebo vírusu encefalitídy, treba počúvať rady lekárov a zbaviť sa ho podľa nasledujúcich pokynov.
- Aby sme zabránili šíreniu nákazy po uhryznutí, mali by sme parazita objaviť a situáciu vyriešiť do 24 hodín.
- Dobrou radou je po zistení problému čo najskôr potrieť miesto uhryznutia i kliešťa mydlovou penou, ktorá odmastí pokožku a vďaka nej sa hmyz pustí. Použiť sa dá aj dezinfekčný prostriedok. Olej však určite nie, pretože kliešť sa začne dusiť a vzápätí vyvráti obsah svojho žalúdka aj so sekrétmi ako zdrojom infekcie do rany.
- Potom pinzetou (najlepšie špeciálnou práve na tento problém s kliešťom, ale môže byť aj bežný typ) uchopíme parazita čo najbližšie pri koži a snažíme sa ho vytiahnuť zásadne kývavým pohybom. Nikdy ho nevytáčame v smere či proti smeru hodinových ručičiek, ako sa deklarovalo ešte pred pár rokmi, lebo takto najskôr odtrhneme telo od hlavičky, ktorá zostane v podkoží a tým sa riziko nákazy zvyšuje. Skontrolujme preto pod lupou, či je celý. Nepokúšajme sa ho ani vytláčať, lebo sa rozpučí a sekréty sa dostanú do tkaniva pod kožou.
- Keď sa nám ho podarilo odstrániť, ranku dezinfikujeme. Ak nie, navštívme lekára, najskôr chirurgickú ambulanciu, kde nám zvyšky kliešťa odstránia úplne.
- V najbližších dňoch treba ranku sledovať, či sa netvorí červený fľak s bledým stredom, čo by naznačovalo problém s boreliózou, ktorá zvyčajne vrcholí zápalom mozgových blán, srdcového svalu alebo kĺbov. A inkubačná doba v súvislosti s encefalitídou, čiže zápalového ochorenia mozgu, sú až tri týždne.
redakcia Doma a Rada, FOTO: pixabay.com
—————