21.12.2016 08:36

Kedy sa narodila vianočná guľa

Harmónia – Sviatky a tradície

 

Pár jabĺčok, šišiek a slamených postavičiek zavesených na jedličke, aj tak sa dá. Podobný imidž sa však možno lepšie hodí do vykúrenej kuchyne na chalupe alebo na chate. Pretože dnes si môžeme urobiť Vianoce v rôznych farbách.

Aktuálny trend sú návraty ku klasike, retro štýly a menej výrazné naturálne odtiene, ako zemitá hnedá, staroružová, bordová alebo tmavomodrá. Atmosféra ako zo strých obrázkov, že? Obchodníci stavili tento rok na zlatú, červenú ako klasiku, ale aj na striebornú a purpurovú. No chybu neurobíme, ani keď sa rozhodneme pre kombináciu zlatej a červenej ako klasiky alebo modrej a striebornej. A tiež pre škoricovú, ružovú, zelenkavú, bledofialovú, bielu, tyrkysovú či kráľovskú modrú. Dokonca sa akceptuje aj miešanie farieb. Pôsobia veselšie. A aj o tom tento sviatok predsa je. O radosti, o veselosti a o farebnom zrkadlení v očkách našich detí.

História vianočnej gule...

... sa začala písať v roku 1889 keď si jej výrobu dal patentovať Francúz Pierre Dupont. Vtedy ešte iba jednofarebné gule z ľahkého skla sa veľmi zapáčili a čoskoro sa objavili aj typy s pomaľovanými ornamentmi, kvetmi, hviezdičkami a symbolmi kresťanstva. A začiatkom 20. storočia okrem vianočnej gule zaplavili trh aj iné tvary fúkaných ozdôb zo skla, či už hviezdičky, srdiečka, šišky, snehové vločky, domčeky alebo anjeličkovia. Dnes už krehké vianočné dekorácie iba netešia, ale sú aj zaujímavým obchodným artiklom. A niet sa čomu čudovať, veď Vianoce chce v čo najkrajšom šate sláviť takmer celý svet.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada