26.01.2021 11:18

Keď zima útočí na nos a uši

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

Frajerina sa nevypláca. Na to prišli už mnohí. Chce to však čas na pochopenie, pretože rozopnutá bunda v mraze alebo super krátka bundička, aby bolo vidno imidžovú košeľu alebo sexi pulóvrik, patrí k správaniu hlavne mladých ľudí. Byť in sa občas vypomstí, zápal pohrudnice alebo močových ciest je krutou daňou za oslňovanie zvyšku sveta vlastnou maličkosťou.

Zimu a mráz nehodno podceňovať. Ak si telo nechránime, môžeme mať problém s podchladením alebo s omrzlinami. Štýlom oblečenia treba vytvoriť tepelnú bariéru, ktorá organizmus chráni pred vplyvom chladu a minimalizuje tepelné straty.

 

Princíp vrstvenia

Najlepšou ochranou je termo oblečenie, ktoré zabráni podchladeniu, ale zároveň odvádza nadbytočnú vlhkosť. Výborne sa preto hodí najmä pri športových aktivitách. Pri bežnej prechádzke alebo absolvovaní cesty do práce či do obchodu stačí dodržiavať princíp vrstvenia. Začína to spodným tielkom a pokračuje blúzkou či košeľou, potom svetrom a poslednou vrstvou je bunda alebo kabát. Tento spôsob obliekania je výhodný aj pre pohodu v interiéri. Keď prídeme do vyhriatej kancelárie, môžeme si odložiť teplejší sveter a zostať len v tenšom pulóvri alebo v halenke. V hrubom roláku by sme pri radiátore dlho nevydržali a náš pracovný výkon by na rozdiel od stúpania pocitovej teploty prudko klesal.

Nohy zásadne v teple

Aby sme zabránili v zimnom počasí podchladeniu, musíme mať nohy v teple a v suchu. Na obuvi nešetrime, potrebujeme kvalitnú, ktorá zahreje chodidlá, zabráni poteniu a dostatočne hrubá podrážka izoluje nohy od zamrznutej zemi. Impregnácia i charakter materiálu musí čeliť mokrému prostrediu, napríklad vrstve topiaceho sa snehu. Dôležité sú aj dobré a teplé ponožky, ktoré zahrejú, ale aj dokážu sať pot.

 

Chráňme si hlavu

Ignorovať nosenie čiapok a šálov v zime nie múdre rozhodnutie, pretože najviac tepla strácame práve cez hlavu. Na krku, na tvári i na hlavovej časti máme len tenkú vrstvu podkožného tuku, preto pri obnažení koruny nášho tela chlad rýchlo prelomí slabú izolačnú bariéru. Navyše koncové časti sú vystavené mrazu, takže omrzliny sa najčastejšie vyskytujú na špičke nosa, na brade a na ušných lalôčikoch. Platí to aj pre prsty na rukách, ktoré treba schovať do rukavíc. Napokon, obchody ponúkajú množstvo rôznych typov ušianok, čiapok s kožušinkou, pestrofarebných šálov, pletených návlekov či kožených rukavíc, takže vybrať si môže každý.

 

Príznaky poškodenia zdravia v chladnom počasí:

podchladenie – pocit chladu, husia koža, klesanie telesnej teploty, svalová triaška, únava a ospalosť ako dôsledok oslabenia organizmu pre stratu energie, ktorou sa telo snaží získať strácajúce sa teplo, možné aj poruchy srdcového rytmu

omrzliny – zo začiatku postihnuté miesto sčervenie, neskôr začne modrať, môže opuchnúť a človek v ňom pociťuje pichanie či svrbenie, pri dotyku však reaguje stratou citlivosti, pri dlhšom pôsobení mrazu hrozí odumretie tkaniva, ktoré signalizuje čierna farba postihnutého miesta

Ako predísť podobným situáciám

  • vhodne sa obliekať a obúvať a nezabúdať na ochranu rúk a hlavy
  • v priebehu roka sa otužovať v saune a v striedavej sprche, ale i spánkom v chladnejšej miestnosti
  • pravidelným pohybom na čerstvom vzduchu zvyšovať obranyschopnosť organizmu
  • nepredlžovať veľmi pobyt v mrazivom prostredí a dopriať si prestávky so šálkou horúceho čaju

 

Poznámka:

Väčšina odporúčaní platí v prvom rade pre malé i veľké deti, ktoré treba priebežne kontrolovať, či si nezabudli dať šál, čiapku a pletené rukavičky. Dôležité pre rozvíjajúci sa organizmus, ktorý nemá dostatočné termoregulačné reakcie, je aj vrstvenie oblečenia alebo používanie termo oblečenia a kvalitná a teplá obuv s vyššou sárou.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada