01.08.2014 08:08

Keď zachraňuje pupočníková krv

Mamina – Dieťa

 

Nedôveru k novinkám máme zakódovanú v génoch. Potrebujeme vždy čas, aby sme prijali priekopnícke poznatky a neraz absolútne zmenili pohľad na veci podstatné, ktoré máme v šedej kôre našej informačnej databázy prihlboko zafixované. Podobne je to aj s liečbou pomocou kmeňových buniek z pupočníkovej krvi, ktorá možno spočiatku stála trochu na periférii záujmu odbornej i laickej verejnosti, ale ktorá si hlavne za posledné dve desaťročia dokázala obhájiť status výnimočného fenoména v oblasti medicíny.

Používanie kmeňových buniek má dlhú históriu, už vyše 60 rokov sa transplantujú kmeňové bunky z kostnej drene. V minulom roku sme si pripomenuli štvrťstoročie od prvej transplantácie pupočníkovej krvi dieťaťu s Fanconiho anémiou, vykonanej vo Francúzsku. Tak sa začala písať ďalšia kapitola v histórii využívania kmeňových buniek, ktoré sú dnes veľkou témou modernej medicíny. Pupočníková krv, ktorá bola pôvodne iba biologickým odpadom pri pôrode, sa vo svete doteraz transplantovala 30 000 pacientom a jej liečebný potenciál sa skúma v desiatkach klinických štúdií. Jej hlavnou výhodou je, že obsahuje mladé vitálne kmeňové bunky, ktoré nie sú zaťažené vplyvom životného prostredia ani užívaním liekov či prekonaním akýchkoľvek chorôb.

 

Transplantáty, ktoré zachraňujú život

  • Prvým zdrojom kmeňových buniek bola kostná dreň, ktorá svoj kredit stále nestratila a dodnes je súčasťou úspešných liečebných postupov najmä v prípade leukémie a lymfómu. Pravdou však zostáva, že ani v prípade genetickej zhody darcu a príjemcu sa štep u pacienta vždy neujme.
  • Kmeňové bunky sa získavali aj z embryí. Z medicínskeho hľadiska ide skutočne o neporušené zdravé bunky, ktoré môžu zachrániť život, no tento prameň je spochybňovaný pre etický princíp a mnohí ho kritizujú.
  • Pupočníková krv sa ukazuje po každej stránke ako najprijateľnejší zdroj základnej a dokonale zdravej kmeňovej bunky. V tomto prípade ide o odobratie krvi zo žily pupočníkovej šnúry, ktorá po pôrode stráca svoj pôvodný význam a stáva sa vlastne zdravotníckym odpadom.
  • Pupočníkovú krv je možné darovať do medzinárodnej výmennej siete, ale aj uchovať pre potrebu samotného dieťaťa či jeho súrodenca. Profesionálne zmrazenú a uskladnenú pupočníkovú krv, spracovanú na transplantát, môžu lekári aj po rokoch operatívne použiť na liečbu pacienta, jej výhodou je okamžitá dostupnosť v prípade potreby.

 

Terapia šitá na mieru

Keď žena čaká dieťa, neželá si nič iné, len aby bolo zdravé. A nech to tak vydrží večne. Väčšinou sa tak deje a prianie sa obom rodičom plní. No v niektorých prípadoch sa podobne vysnívaná idylka nekoná. Na základe genetických predispozícií alebo z iných dôvodov odštartuje v organizme chorobný proces a dieťaťu alebo i dospelému potomkovi napokon diagnostikujú vážne, často onkologické ochorenie. A v takom prípade je výhrou mať po ruke záložný padák, záchranu prvej kategórie, akou sú kmeňové bunky z pupočníkovej krvi tohto konkrétneho jedinca absolútne identické s jeho genetickou výbavou.

„Je to podobné, ako keď sa snažíte trafiť do konfekčného obleku alebo sa radšej rozhodnete dať si ho urobiť na mieru,“ hovorí zakladateľ registra a predseda správnej rady Eurocord-Slovakia MUDr. Zohdy Hamid. „Konfekciou je verejná banka kostnej drene i kmeňových buniek, v ktorej hľadáte transplantát s identickým genetickým základom, no neraz bez záruky úspechu. A využitie vlastnej pupočníkovej krvi v prípade potreby je liečba doslova ušitá presne na potreby konkrétneho pacienta. A navyše bez časového stresu.“

Mamičky nemusia mať obavy

Odber pupočníkovej krvi je jedinečný, pretože sa môže zrealizovať iba raz za život - pri narodení dieťatka. Ide o absolútne bezbolestný úkon, ktorý matku ani dieťa vôbec nezaťaží, iba trochu mení tradičné rituály príchodu dieťaťa na svet. Tesne po pôrode sa totiž musí zo žily v pupočníkovej šnúre odobrať určité množstvo krvi (okolo pol litra i viac) a uložiť do špeciálneho prepravného boxu. V prípade zdravej matky i novorodenca ide o krv bohatú na panenské bunky, ktoré nie sú kontaminované vplyvom vonkajšieho prostredia, medikamentmi ani žiadnym chorobným procesom.

 

Dokonale zmrazené odolajú času

Mnohí si možno kladú otázku, akým spôsobom sa zabezpečuje skladovanie vzácneho materiálu. Dlhodobé zachovanie vlastností pupočníkovej krvi garantuje stopercentné zmrazenie, o ktoré sa postará tekutý dusík. Táto chemická látka sa vleje sa do kovovej termosky s dvojitým plášťom, v ktorej je vzorka uskladnená. Pri pravidelnej výmene a dopĺňaní tekutého dusíka musí tento systém vydržať 2000 rokov. Limit je determinovaný názorom vedcov, podľa ktorých sa aj perfektne chránené vzorky môžu časom znehodnotiť vplyvom ultrafialového žiarenia. Je síce minimálny, ale tie tisíce rokov sa pod stav štepu napokon podpíšu. Ale to nás z hľadiska dĺžky ľudského života vlastne nemusí vôbec trápiť. 

Viete, ...

  • ... že transplantácia krvotvorných kmeňových buniek sa ako liečebná procedúra používa najmä u pacientov s diagnózou rakoviny a vážnych ochorení krvi, ale testujú sa i možnosti jej využitia pri mozgovej obrne, autizme, traumatických poškodení mozgu a diabetu 1. typu?
  • ... že kmeňové bunky sa neodoberajú len z krvi, ale už aj z placenty a tkaniva pupočníka?
  • ... že dieťa môže zachrániť svojho rodiča, pretože i v prípade nie celkom identickej genetickej zhody sa na niektorých nemeckých klinikách realizujú úspešné medzigeneračné transplantácie kmeňových buniek z pupočníkovej krvi?
  • ... že v pediatrii je pupočníková krv druhým najčastejším používaným zdrojom kmeňových buniek po kostnej dreni?

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada