27.05.2017 12:51

Keď udrie blesk

Zdravie a krása – Prvá pomoc

 

Množstvo búrok, ktoré meteorológovia predpovedajú v najbližšom období striedavého počasia, predstavuje riziko letných búrok s frekventovaným blýskaním. Blesk je nebezpečný živel a na jeho podceňovanie doplatil už nejeden človek. Ako sa účinne pred ním chrániť?

 

Zdravotné riziká

Osobná skúsenosť s týmto prírodným živlom môže mať fatálne dôsledky. Ak blesk udrie priamo do človeka, je vysoko pravdepodobné, že spôsobí poruchy srdcového rytmu a následne celého krvného obehu, čím je ohrozená aj mozgová činnosť. V prípade okamžitého neposkytnutia odbornej pomoci, prípadne kvalitnej resuscitácie končia podobné udalosti naozaj tragicky – smrťou zraneného. V lepšom prípade ostane ochrnutý alebo v bezvedomí, prípadne mu tlaková vlna môže poškodiť zrak, ušný bubienok alebo dýchacie centrum. To závisí od konkrétnej situácie aj intenzity a napätia elektrického prúdu, ktorý prejde telom človeka. Aj pri slabšom zásahu máva postihnutá osoba symptómy podobné mozgovej príhode – bolesti hlavy, tŕpnutie rúk, závrate, poruchy spánku, zníženú schopnosť sústrediť sa. Pri takejto udalosti však môže človek utrpieť aj vážne zlomeniny, ak je po údere bleskom odhodený do väčšej vzdialenosti.

Zasiahnutí a popálení

Najtypickejším znakom je popálenina, rany sú viditeľné v miestach vstupu a výstupu blesku. Nejde len o povrchovú spáleninu, vtedy bývajú neraz poškodené aj vnútorné svaly, ktoré zvyknú opuchnúť a ohrozovať krvný obeh. Po intenzívnejšom zásahu pri popáleninách tretieho stupňa musí pacient podstúpiť náročnejšiu liečbu a často i plastickú rekonštrukciu.

Podobné zranenia ako pri blesku môžu ľudia utŕžiť pri zásahu elektrickým prúdom. Či už je to dieťa, ktoré sa snaží zasunúť kovový predmet do elektrickej zásuvky, elektrikár, ktorý odborné zlyhal pri práci, alebo vodič auta, ktorý narazil do elektrického stĺpa.

 

Ako sa chrániť

 • Na výlet do hôr nechodíme v dňoch, keď hrozia búrky, väčšia šanca ocitnúť sa v nejakej je v popoludňajších hodinách, výstraha platí pre všetkých turistov, horolezcov a vodákov.
 • Ak sa kopia tmavé mraky a je dusno, snažme sa z prírodného prostredia vrátiť čo najskôr a búrku prečkať v nejakej obývateľnej budove, ktorá je vybavená bleskozvodom.
 • V prírode si treba nájsť vhodný úkryt, ktorým môže byť skalný otvor, priestor pod kopcom a čo najďalej od stromov, stĺpov a vody. Oficiálne jaskyne však nie sú vhodné pre  vybavenosť kovovými zábradliami, ktoré sú vodivé. Nebezpečné je ostávať pod osamelými stromami a na vrcholkoch alebo na hrebeňoch hôr.
 • Na voľnom priestranstve rovnej plochy sa treba prikrčiť s nohami pod sebou, predkloniť sa a chrániť si hlavu. Môžeme si dať pod seba batoh alebo karimatku, aby sme sa izolovali od zeme. A mobil treba určite počas búrky vypnúť.
 • Pri búrke sa vyhnime vode, aj mláka môže byť vodičom. Preto sa počas búrky ani neskúšajme kúpať v jazere či potoku.
 • Nebezpečné sú tiež všetky kovové predmety – zábradlia, reťaze, rebríky na trasách, udice, dáždniky, golfové palice, fotoaparát, pracka na opasku, retiazka na krku, riady a varič v batohu, kovové tyčky v stane alebo bicykel.
 • Ak sme na lodi, treba hneď zamieriť k brehu a čo najskôr ju opustiť. Ak sme v lanovke alebo v aute, oba priestory nás ochránia, okná však musia ostať zavreté.
 • V príbytkoch s bleskozvodmi treba určite zavrieť všetky okná a dvere, odpojiť elektrospotrebiče od elektrickej siete a netelefonovať po pevnej linke.

 

Výlet, ktorý chceme absolvovať s menšími deťmi, si treba dobre rozmyslieť. V takom prípade sa situácia počas hrozivej letnej búrky dramaticky ešte zhoršuje.

 

Aká je sila blesku?

 • rýchlosť – do 100 tisíc km za sekundu
 • intenzita - 100 miliónov voltov
 • prúd – desiatky tisíc ampérov
 • teplota - 30 tisíc °C

 

Ako poskytnúť prvú pomoc:

 • človeka zasiahnutého bleskom, ktorý leží vo vode alebo je mokrý, sa nikdy nedotýkajme, treba okamžite volať odborníkov
 • ak mu horia šaty, uložíme ho na zem a plameň sa snažíme uhasiť dekou či bundou a kotúľaním po zemi
 • z rany len opatrne, ak to ide, odstránime časti textílie a popáleninu zakryjeme pre možnú infekciu sterilnou gázou či aspoň čistou látkou, nič viac nerobíme, to je práca pre zdravotníkov
 • ranenému nedáme ani jesť ani piť, nanajvýš mu ovlažíme ústa
 • ak stratí vedomie, začneme s umelým dýchaním a masážou srdca
 • čo najskôr zabezpečíme záchrannú službu, aby sme takto ťažko ranenému človeku svojou pomocou neublížili, pretože môže mať vážne vnútorné zranenia.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.morguefile.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada