13.05.2012 13:20

Keď srdiečko príliš cvála

Aktuality

 

Mnohí ľudia trpia problémom chronického srdcového zlyhávania. Ich každodenný život sa výrazne zhoršuje a čo je vážnejšie, hrozí im náhla príhoda. Srdce sa totiž postupne vyčerpáva a stráca schopnosť čerpať dostatok krvi a zásobovať všetky orgánové systémy kyslíkom. Svoju slabosť sa snaží kompenzovať rýchlejšou frekvenciou úderov, to ho však oslabuje ešte viac.

 

Aké sú najčastejšie príčiny

Prečo srdiečko nefunguje podľa klasických pravidiel a nebije v tradičnom rytme, môže mať rôzne dôvody. Jednou z najčastejších príčin býva koronárna choroba srdca, kedy dochádza často k infarktu a tým k poškodeniu tkaniva a napokon ku vzniku jaziev. V takom prípade už sval nepracuje tak kvalitne. Ďalším dôvodom býva hypertenzia, pri ktorej je srdce preťažené. Iný pacient môže mať ťažkosti so zväčšeným a slabým srdcom, ďalší zase trpí poruchami chlopní. Pri akokoľvek poškodení srdcového svalu začnú tejto telesnej pumpe časom ubúdať sily. A vo vyššom štádiu týchto zdravotných ťažkostí sa fyzická výkonnosť srdca znižuje natoľko, že až polovica pacientov do 4 rokov následkom tohto problému zomiera. Na Slovensku žije asi 100 tisíc pacientov s chronickým srdcovým zlyhávaním, ktoré zároveň zodpovedá za 14 tisíc hospitalizácii pri zhoršení ťažkostí v priebehu roka. Zároveň je tu aj iný problém – pacienti nemajú najlepšiu prognózu a neraz končia pracovnú kariéru pre predčasnú invaliditu. Situácia sa zhoršuje u tých ľudí, ktorí trpia cukrovkou, fibriláciou srdcových predsiení a zníženou funkciou obličiek.

 

Čo sa s pacientom deje

Pacienti s chronickým zlyhávaním srdca trpia zvyčajne dýchavičnosťou, nechutenstvom, v noci často močia, majú ťažkosti o zápchou a nafukovaním, rýchlo sa unavia, nie sú schopní robiť fyzické aktivity, zle spávajú, trpia depresiami a neraz majú problémy so zadržiavaním tekutín, ktoré sa hromadia v pľúcach a dolných končatinách. „Oddýchnutý po dovolenke v Tatrách som sa vrátil z prvej nočnej zmeny domov a zrazu som pocítil veľký tlak na hrudi. Zle sa mi dýchalo, bolelo ma na prsiach, nevládal som stáť na nohách a videl som hmlisto,“ hovorí Pavol Herda, pacient, ktorému diagnostikovali práve srdcové zlyhávanie. Až po nasadení liečby sa mu výrazne uľavilo. Problémy mal aj Ladislav Nemec, ktorý pri chôdzi po schodoch strácal dych, po každom zašnurovaní topánky musel pár minút oddychovať a často pokašliaval. Keď sa po totálnom kolapse ocitol v nemocnici, namerali mu pulzovú frekvenciu 120 a v najbližších týždňoch ho zbavili 30 litrov vody, ktorá sa mu v tele zadržiavala vďaka zlej práci jeho životnej pumpy.

 

Prínos novej cielenej liečby

Mnohí vhodní pacienti končia v rukách kardiochirurgov, ktorí im urobia chirurgický zákrok na srdci, vložia im defibrilátor alebo iný podporný strojček na zladenie činnosti tohto svalu či im transplantujú úplne nové srdce. No mnohým stačí na zlepšenie ich stavu kvalitná liečba, ktorá zbrzdí tempo srdečnej frekvencie. Aj na Slovensku aktuálne prichádza úplne nový liek Inhibítor If kanálu, ktorý je veľkou nádejou pre týchto pacientov. Je to cielená liečba blokujúca kanály, ktorých vyšší počet zodpovedá za rýchlejšiu srdcovú frekvenciu. Znižuje ju presne o toľko, koľko je potrebné, aby sa dosiahla optimálna hodnota. Vďaka tejto inteligentnej liečbe majú pacienti perspektívu zlepšenia stavu, zmiernenia príznakov ochorenia a tým aj predĺženia života.

 

Dôležitý postreh:

V prírode platí, že čím je srdcová frekvencia nižšia, tým je dlhší život. Dôkazom toho sú aj galapágske korytnačky, ktoré sa dožívajú 100 až 150 rokov práve vďaka nízkej frekvencii srdca. U človeka je normálna srdcová frekvencia v pokoji 60 úderov za minútu. Číslo 70 je už signálom problému a postupne sa zhoršujúcej kvality života.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.publicdomainpictures.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada