04.12.2019 10:58

Keď praskajú pery

Zdravie a krása – Domáca kozmetika

 

Podobné starosti máme najmä v zimných mesiacoch. Suché pery, na ktorých hebká a tenká pokožka zvykne praskať a šúpať sa, až sa napokon naruší jemná štruktúra vrchnej vrstvy a vytvárajú malé krvavé ranky. Aj pocitovo je ten banálny problém nepríjemný. Ako ho riešiť?

 

  • Základnou ochranou pred mrazom je premastenie tejto ozdoby ženskej tváre pravidelným používaním vazelíny alebo balzamu na pery. Ale v prípade citlivej pleti sa neodporúčajú druhy s prídavkom vonných látok, na ktoré môže byť niekto alergický.
  • Môžeme si pomôcť aj domácimi prostriedkami. Aspoň na pol hodiny si natrime pery vrstvou medu, ktorý má hojivé účinky, a potom ho odstráňme tampónom. A premastiť ich môžeme aj kyslou smotanou alebo maslom. Popraskané pery pomáha liečiť aj tinktúra na báze propolisu alebo čajovníka austrálskeho.
  • Zabrániť preventívne tvorbe šupiniek, ktoré sa potom odtrhávajú a na perách sa vytvárajú červené bolestivé fľaky, môžeme peelingom čiže jemným trením pomocou navlhčenej zubnej kefky, ktorý si doprajeme raz týždenne.
  • Ak základná pomoc neúčinkuje, v lekárni dostaneme špeciálne prípravky na regeneráciu pier.
  • V prípade, že tieto rady nezabrali, je možné, že nám chýbajú dôležité látky, hlavne zinok a vitamíny B6, B2, E. Môžeme si ich kúpiť v lekárni alebo upraviť stravu (potravinovým zdrojom týchto výživových látok sa detailne venujú rubriky Poznávajte vitamíny a Dôležité minerály na strane Varenie – Potraviny).
  • Čiastočnú ochranu pred mrazom, ale zásadne zdravým perám, môže zabezpečiť kvalitný rúž s prídavkom vitamínom, panthenolu a včelieho vosku, pod ktorý si aplikujeme tekutý mejkap.
  • Pri pobyte na horách, keď je slnečno, si treba pery chrániť kvalitným ochranným balzamom s filtrom proti UV žiareniu.
  • A je dôležité sa zbaviť zlozvyku oblizovať si pery, pretože pri mínusových teplotách môže tekutina na pokožke zamŕzať a deštruovať tak štruktúru vonkajšej vrstvy pokožky.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO:www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada