23.10.2013 09:35

Keď pohľad do zrkadla bolí

Aktuality

 

Rakovina nie je iba zdravotným problémom. Pre pacienta predstavuje okrem nežiaducich sprievodných znakov náročnej liečby aj nápor na psychiku. Najmä ženy prichádzajú stratou vlasov o veľkú dávku sebavedomia a psychickej pohody.

 

Na podobnú vizuálnej zmenu, ktorá trvá dlhé týždne až mesiace, reagujú pacientky veľmi citlivo. Nevedia sa často ubrániť pocitu nedobrovoľnej nahoty pred svetom, ktorý rýchlo identifikuje ich vážny zdravotný stav. Mnohé sa preto uzatvárajú v súkromí . Častým dôvodom je prozaický, ale reálny problém na Slovensku zadovážiť si pre finančnú insolventnosť kvalitnú parochňu, ktorá stojí aj niekoľko stovák eur. Za lacnú, ktorá nezakryje chemoterapiu, alebo za šatku sa hanbia, preto zostávajú v domácom prostredí a ešte viac sa izolujú. To všetko ešte oslabuje krehkú psychiku chorého človeka, ktorý musí zdolávať mnoho ďalších výziev svojej novej situácie. Či už obavy o svoj život, náročnú liečbu, fyzickú nepohodu ako vedľajší účinok terapie, neraz bolesti, prípadne aj stratu zamestnania a rodinné problémy.

 

Schladzujú vlasové korienky

Prečo k tejto situácii vôbec dochádza? Chemoterapia ničí bunky vlasových korienkov, ktorým trvá až rok, kým sa spamätajú, aby rast vlasov sa obnovil. Našťastie odborníci už nejaký čas hľadajú cesty, ako eliminovať stratu vlasov ako symbolu ženskosti počas liečby rakoviny. Prišli na to, ako zabrániť prieniku lieku do buniek. Riešením je schladenie korienkov vlasov na 15 až 18°C asi pol hodinu pred alebo po aplikácii lieku. Ochladením pokožky sa zníži prekrvenie vlasových korienkov a ich metabolizmus sa spomalí, čím sa účinne predchádza vypadávaniu vlasov. Chladný zábal je bezbolestný a realizuje sa pomocou chladiacej jednotky a špeciálnej čiapky, ktorá si pacientka dá na hlavu. Podmienkou sú isté liečebné režimy a kombinácia vhodných liekov, aby princíp fungoval.

 

Nádej aj pre slovenské pacientky

Podobných prístrojov existuje na svete už 1800 a používajú ho v štátnych onkologických centrách a na súkromných klinikách. Jeden máme už aj na Slovensku. Oddelenie rádioterapie a klinickej onkológie Fakultnej nemocnice v Nitre uskutočnilo pokus so vzorkou 12 pacientok s rakovinou prsníka, z ktorých 3 o svoje vlasy neprišli, čo je veľmi pekný výsledok. Táto nadštandardná služba bude poskytovaná bezplatne ako súčasť komplexnej liečebnej terapie, je preto na vedení nemocníc, aby zohnali sponzorov na zakúpenie prístroja, ktorý stojí asi 12-tisíc eur.

Efekt tejto služby je nepopierateľný. Žena, ktorá nemusí bojovať s negatívnym pocitom straty vlastnej identity, je pozitívnejšie naladená a psychicky lepšie pripravená na boj s ťažkou chorobou.

 

redakcia Doma a Rada

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada