13.01.2020 11:38

Keď nám krehnú ruky

Zdravie a krása – Starostlivosť o telo

 

Hovorí sa, že skutočný vek ženy prezradia ruky. Aby sme zbytočne nezhoršovali ich vizáž, mali by sme sa o ne najmä teraz v zime správne starať.

 

Zlá správa pre všetkých ignorantov módnych doplnkov alebo tých, ktorí po viacerých stratách na ich nosenie úplne rezignujú. Bez rukavíc to nepôjde. Či už sa rozhodneme pre obyčajné pletené, pre elegantné kožené alebo otepľovacie s podšívkou z termo materiálu, ruky treba izolovať od priameho kontaktu s mrazom. A existujú aj malé triky, ako sa prepracovať k odolnejšej pokožke, ktorá tak citlivo na nízke teploty nereaguje. Dôvodom pre cielenú starostlivosť je aj klasická reakcia na zimu, ktorej výsledkom je nelichotivý vzhľad rúk – napnutá, suchá, drsná a šupinatá koža. Čo robiť, ak ich chceme mať opäť hebké a jemné?

  • V snahe ruky zbytočne nevysúšať, treba v zime používať kvalitnejšie krémové mydlá alebo výrobky s prísadou prírodných olejov.
  • Účinnou pomocou sú kúpele. Ponúka sa teplý v zohriatom olivovom oleji, ktorý necháme pôsobiť čiastočne aj cez noc. Ruky si neumyjeme, ale ich oblečieme do bavlnených rukavičiek. Výsledkom je vyššia odolnosť kože.
  • Alternatívou na doplnenie bielkovín a tukov je teplé mlieko (asi pol litra) zmiešané s 2 lyžicami olivového alebo iného kvalitného oleja, ktoré pokožku zvláčni. Ruky stačí namočiť na 15 minút do tekutiny.
  • Ak pokožku premasírujeme zmesou 4 lyžíc ovsených vločiek, lyžičky medu a trochy vody, dodáme jej minerály a vitamín E i vitamíny skupiny B.
  • Pomáha aj každodenné premastenie rúk kvalitným krémom, napríklad bambuckým maslom. Ide o prípravok s vysokým obsahom vitamínov, ktorý je ideálny na ošetrovanie namáhanej pokožky. Ale ochrannú tukovú vrstvu dokáže vytvoriť aj krém s lanolínom alebo glycerínom, ktoré pokožku perfektne zvláčňujú.
  • Ak máme kožu na rukách vďaka mrazu alebo ťažkej práci veľmi zničenú, môžeme si urobiť krémový zábal na celú noc. Po aplikovaní vrstvy výživného krému si na ruky treba natiahnuť bavlnené rukavičky a vydržať s nimi do rána.
  • Posilniť odolnosť pokožky na rukách pomôžu aj striedavé kúpele najprv na pár sekúnd v horúcej vode a potom v studenej. Precvičíme tak cievy i vlásočnice a rozprúdime v nich krv.

 

Poznámka:

Ak sa o ruky nestaráme a prepracujeme sa k popraskanej koži, na ktorej sa tvoria malé ranky, riskujeme viac ako spoločenský debakel. Pri kontakte k skontaminovanými predmetmi sa nám do tela ľahšie dostane infekcia a hrozia nám viaceré prenosné ochorenia.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada